Министър Стойчева обсъди възможностите за инвестиции в България със съветника на губернатора на Калифорния Ди Ди Меърс

Министърът на иновациите и растежа проведе работни срещи с представители на местната власт, американски компании и университети

Министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева обсъди възможностите за инвестиции в България и развитието на технологиите и иновациите със старши съветника на губернатора на щата Калифорния Гавин Нюсъм Ди Ди Меърс. Ди Меърс е и директор на Службата на губернатора за бизнес и икономическо развитие (GO_Biz).

Целта на работната визита на министър Стойчева е разширяване на присъствието на български компании в щата Калифорния, както и привличане на инвеститори у нас в приоритетни сектори като информационни и комуникационни технологии, мехатроника и микроелектроника, изкуствен интелект, биоикономика и биотехнологии, космически технологии, кръгова икономика.

„Развитието на сътрудничеството между България и щата Калифорния в областта на високите технологии и дълбоките иновации е продължение на усилията ни за активизиране на Стратегическия диалог между страната и САЩ. Технологиите могат да бъдат мост между България и Калифорния и да подкрепят икономическия ни растеж“, заяви на срещата с Ди Меърс министър Стойчева. Министърът на иновациите и растежа и съветникът на губернатора се договориха да работят за подписване на меморандум за сътрудничество, който да даде тласък на икономическите отношения и да разшири и възможностите за българските компании да стъпят на нови пазари.

Министър Стойчева проведе и работна среща с представители на Мета в централата на компанията в Калифорния. Заедно с вицепрезидента за продуктова политика и стратегия Анди О’Конъл обсъдиха развитието на изкуствения интелект, възможностите за развитие на нови персонализирани методи за обучение, които включват разрешаване на конкретни проблеми, на телемедицината и визията на компанията за бъдещето на изкуствения интелект. С Ход Филкенщайн, който отговаря за развитието на технологиите за виртуална реалност, министър Стойчева обсъди възможностите за партньорства между университети и компанията за обучение и реализация на таланти, които да допринесат за развитието на екосистемата в България.

„В България имаме световно признат институт за изкуствен интелект – ИНСАИТ, който преди дни представи BgGPT – първият отворен езиков модел, адаптиран към българския език. От института вече има два стартъпа за дълбоки технологии. Това е област, в която България избра да инвестира и в която вярвам, че можем да развием сътрудничество. В България са едни от най-добрите таланти и нашата цел е да развием екосистемата и иновационния капацитет на страната“, заяви министърът на иновациите и растежа.

В рамките на работното посещение в Калифорния министър Стойчева проведе срещи с кмета на Ел Пасо де Роблес Джон Хармън, на Санта Паула – Лесли Корнейо, с представители на местната власт във Фресно, с президента на Калифорнийския технологичен институт (Калтек) Джефри Армстронг.

На срещите с кметовете министърът на иновациите и растежа обсъди конкретни възможности за развитие на партньорства с български общини и представи България като добра дестинация за инвестиции. Част от дискусиите бе моделът на иновационните долини за сътрудничество между местните власти, бизнеса и научните институции. Кметовете запознаха министъра с проектите за иновационен парк за космически технологии (Space Port) в Ел Пасо де Роблес и с инкубатора за технологии за медицински изделия в Санта Паула. Министър Стойчева заяви, че ще работи целенасочено за създаване на възможности за сътрудничество от взаимен интерес между български и калифорнийски градове.

„2024 година ще бъде годината на развитие и растеж чрез партньорства –между държави, региони, предприемачи, партньорства, които да служат за мирното изследване на Космоса“, каза министър Стойчева.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

4°C Усеща се 1°C
1011hPa 70% 0% 4m/s 120deg

1°C Усещане -3°C
1008hPa 78% 20% 4m/s 110deg

-2°C Усещане -2°C
1010hPa 93% 75% 1m/s 0deg