Министър Вълчев: Предлагаме въвеждане на час по добро с избор между три различни учебни програми

Предлагаме задължителен час по възпитание в добро и формиране на ценности с три алтернативни учебни програми, от които родителите и учениците да могат да избират самостоятелно. Това съобщи министърът на образованието и науката Красимир Вълчев при публично представяне на концепцията за изучаване на предмета “Добродетели и религии” в българските училища. В програмите ще залегне формирането на универсални човешки ценности като честност, уважение, съпричастност, смелост, отзивчивост към нуждите на другите и др. 

„Религия няма да се изучава задължително в училищата. Тя ще бъде възможност, както досега. С тази разлика обаче, че този избор ще се даде на всяко дете, защото досега религия се изучава като избираем предмет само в отделни училища, а мнозинството ученици нямат достъп до тази възможност“, уточни министър Вълчев. По думите му всички, които не желаят, ще могат да изберат предмета добродетели/етика, който ще е изцяло насочен към формиране на етични и граждански компетентности. Обучението в този час ще бъде неконфесионално (нерелигиозно) и ще помогне за изграждането на млади личности със зряла ценностна система и собствени убеждения. МОН вече публикува визията за тази програма като отправна точка за дискусия по темата.

Часовете по всички предмети ще се водят единствено от учители с университетска квалификация, а не от свещенослужители или представители на религиозни институции. “Дори в програмите, които съдържат елементи на религиозно образование, преподаването ще остане в ръцете на педагози“, отбеляза министър Вълчев.

МОН предлага учебният час да се въвежда постъпателно – първоначално от 1. клас и начален етап. Новият предмет няма да доведе до допълнителна натовареност, тъй като ще бъде в рамките на общия брой задължителни и избираеми часове (раздел А и раздел Б на учебния план).

По този предмет няма да се поставят оценки, тъй като целта е не просто да се измерват знанията на децата, а да се насърчават разговорите между тях, обсъжданията, дискусиите и разглеждането на житейски казуси и ситуации. Тези занимания ще им помогнат за изграждането на добродетели и трайни навици в живота като честност, доброта, отговорност, търпение, разбиране, справедливост, трудолюбие, постоянство и др.

Обучението ще преминава под формата на ситуационни и ролеви игри, като се осигурява плуралистичен поглед върху религиозните и философските традиции. „Преподаването ще е напълно недогматично, като ще се създаде пространство за излагане на различни гледни точки, които да учат подрастващите на уважение, свобода, толерантност и отговорност“, посочи още министърът. Този подход ще помогне на децата по-лесно да се справят с междуличностните конфликти, да познават емоциите си и да работят още по-ефективно в екип. „Това ще съдейства едновременно както за намаляване на агресията и насилието сред учениците, така и за подобряване на социално-емоционалните умения на децата – подобрено психично здраве, по-лесно справяне със стреса, понижаване на риска от вредни поведения и употреба на наркотици“, допълни той.

Алтернативните учебни програми по религия, които също ще се избират, ще стъпят върху действащите в момента програми за изучаване на предмета, но могат да бъдат преработени и допълнени, стана ясно още по време на събитието.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

20°C Усеща се 19°C
1014hPa 50% 31% 3m/s 233deg

14°C Усещане 14°C
1017hPa 91% 90% 4m/s 300deg

18°C Усещане 17°C
1014hPa 61% 19% 1m/s 283deg