През изминалата седмица международната организация Environmental Investigation Agency публикува нов доклад за смъртоносното влияние на приулова на китоподобни във водите около Европа, информират от Зелени Балкани. Обобщенията и препоръките на доклада показват, че въпреки законовата защита, всички крайбрежни европейски държави срещат неуспех в адекватното опазване в техните води на популациите на китоподобни от приулов. В обхвата на проучването попадат и водите на Черно море, където морската свиня е най-засегнатия вид и нивата на приулов са значима заплаха за доброто природозащитно състояние на този ендемичен подвид.


Експерти на Зелени Балкани продължават вече седма година да събират информация за приулова на морски бозайници в български води. Най-голяма заплаха представляват закотвените дънни мрежи за риболов на калкан – най-ценният вид риба от стопанска гледна точка. През изминалата пролет екипът ни продължи тази изключително важна дейност чрез създадените вече партньорства с рибари и благодарение на продължаващата подкрепа от дългогодишните ни партньор OceanCare.
Експертите ни събраха информация от общо пет плавателни съда, които притежават квота за риболов на калкан. Обследвани бяха 114 км мрежи: 65 км от наблюдатели и 49 км от доклади от рибари. Регистрирани бяха общо 13 китоподобни – 12 морски свине и 1 обикновен делфин. Средното ниво на приулов е по-ниско в сравнение с пролетта на 2024 г., но е по-високо в сравнение със същия сезон през 2019, 2020 и 2023 г.


Все пак като цяло трябва да отбележим, че през изминалите години нивата през пролетта са традиционно по-ниски в сравнение с лятото, като единственото значимо изключение е 2022 г. Едно неочаквано наблюдение беше и случай на приулов на морска свиня в мрежи за карагьоз, които са били разположени в непосредствена близост до брега на много по-малка дълбочина спрямо тези за калкан.