Усилено се сключват договори и по Етап I на програмата
Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) започна процеса по договаряне с общините за изпълнение енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради, одобрени по Етап II на Плана за възстановяване и устойчивост. Процедурата предвижда общините, в качеството им на водещи партньори по програмата за саниране, да получат 80% от стойността на проектите под формата на безвъзмездна финансова помощ за изпълнение на инвестиции, а останалите 20% са собствен принос на собствениците на жилища.
По Етап II на програма „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап II“ в рамките на НПВУ са одобрени общо 282 многофамилни жилищни сгради в 65 общински и районни администрации. Очаква се в мерки за повишаване на енергийната ефективност на одобрените блокове да бъдат вложени малко над 138 млн. лв. с ДДС. От тях безвъзмездната финансова помощ е близо 110 млн. лв., а останалите средства са собствен принос на сдруженията на собствениците. Основната цел на програмата е подобряване на енергийните характеристики на жилищните сгради, които след ремонтите трябва да достигнат клас на енергопотребление „В“, намаление на енергийното потребление, редуциране на емисиите на парникови газове, постигане на 30% спестяване на първична енергия, намаляване на разходите за енергия, подобряване на условията и качеството за живот чрез технологично обновление и модернизиране на сградния фонд и др.
Собственият принос на сдруженията на собствениците следва да се осигури в срок към датата на подписване на договора за безвъзмездна финансова помощ, сключен между МРРБ и съответната община. С тези средства ще бъдат финансирани обследването и сертифицирането за енергийна ефективност, обследване на техническите характеристики и изготвянето на технически паспорт на сградата и други административни дейности.
МРРБ продължава и усилено да сключва договори за саниране на жилищните блокове и по Етап I на програмата. Към настоящия момент са изпратени 739 бр. покани за предоставяне документи за сключване на договори за финансиране с общините. Издадени са приблизително 600 решения за предоставяне на средства и са сключени 366 договора за финансиране. Предстои подписването на още около 250 в най-кратки срокове. В мерки за повишаване на енергийната ефективност на тези блокове ще бъдат вложени близо 1,129 млрд. лв. След получаване на поканата от дадена община, тя има 14-дневен срок за предоставяне на изискуемите документи, след което МРРБ ще ги разгледа и постанови решение за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ.
Напредъкът по сключването на договорите стана възможен след като екипът на министър Виолета Коритарова преодоля завареното забавено разглеждане на проектните предложения по процедурите за енергийна ефективност на жилищния сграден фонд по Националния план за възстановяване и устойчивост. В кратък срок бяха направени проверки, преглед на всички възражения и с много бързи темпове, макар и при намален административен капацитет, започна изпращането на покани за предоставяне на необходимите документи и за сключване на договори.
С оглед оставащото време за реализиране на проектите до края на юни 2026 г. МРРБ призовава общините, които все още не са обявили обществени поръчки за избор на изпълнител и надзор да мобилизират усилията си и в кратки срокове да стартират процедурите. Реализацията на проектите трябва да е сред приоритетите на местните власт с оглед сроковете и очакванията от страна на обществото. За одобрените обекти, които все още нямат сключен договор, общините могат да обявят обществените поръчки под условие, което е допустима и работеща мярка.