Настояват в петиция сградата на Руското консулство във Варна да бъде превърната в Културен дом

Предложение: Сградата на бившето Руско консулство във Варна да се ползва за детска градина

Петиция, инициирана от Светослава Георгиева, събира подкрепа за идеята сградата на Руското консулство във Варна да бъде превърната в Културен дом. СайтЪТ споделя текста на петицията без редакторска намеса:

Варна има нужда от ново пространство за изкуство и култура. Галерията за графично изкуство и Международното биенале на графиката, което тя организира, са едни от емблемите на Варна в областта на визуалните изкуства. ГГИ – Варна разполага с фонд от близо 1 800 графики на български и чуждестранни автори с висока художествена стойност, които заслужават да бъдат представени в постоянна експозиция, достъпна за варненци и гостите на града. Галерията обаче няма свое изложбено пространство, печатна база и т.н. За сравнение – Международното биенале на графиката в Любляна, първото по рода си в света, разполага с две сгради за постоянни и временни изложби и печатна база. Канцеларията и фондът на ГГИ – Варна от дълги години заемат две от изложбените зали на Градската художествена галерия, което прави решението на проблема с експозиционното пространство още по-наложително.

Проектант на сградата на ул. „Македония“ № 53 е арх. Георги Саваков, проектирал Стоматологична поликлиника – Варна, преустройството на аулата на Икономически университет – Варна и други обществени сгради в страната. През 1979 г. по негов проект е построена сградата на съветското /руското/ консулство. Нейната архитектурна стилистика може да бъде определена като бруталистка. Според специалистите, поради своите изчистени форми и изразен функционален характер, брутализмът е подходящ за обществени сгради с административно и културно значение. Най-яркият пример е НДК. Площта на сградата на бившето руско консулство е 990 кв. м., парцелът е с обща площ от близо 5 дка. 

Сградата е с функционално предназначение „административно-делова“, освен това е много подходяща за културен център. На нейната територия е изградена концертна зала с прожекционна апаратура и оформен подиум, където могат да се представят камерни концерти и спектакли. В сградата има и помещения, които могат да се пригодят за изложбени/конферентни зали, административна част и др. Дворното пространство около сградата и вътрешният двор са подходящи за експониране на скулптури, инсталации и други арт-обекти. Местоположението в центъра на града, в близост до сградата на Община Варна, Регионалния исторически музей и Градската художествена галерия, също е голямо предимство.

На първото ниво на сградата има две зали, с капацитет 110 и 140 човека, подходящи и за камерни концерти, театър, балет и др. събития и за помещаване на изключителната колекция на Галерия за графично изкуство. Фоайетата са с квадратура 70 кв. м и също могат да бъдат използвани за изложбени площи, има обособени закачалки, гишета, санитарни възли. Едната зала е била киносалон, има изградена сцена с всичко необходимо, стая за сценично осветление и декор, прожекционна, акустичните панели, които са на височина от 5.50 м правят залата с много висок клас за изпълнителски изкуства. На втория етаж има още четири зали, подходящи за изложби и други събития, а административните помещения са достатъчни, за да се развиват програми за обучения на деца в различни сфери на изкуствата, да се правят детски работилници, класове и обучението да е в самата среда сред художници и музиканти.

 Има вътрешен двор, с пряка връзка към сцената, който ще покрие силната необходимост от пространства за външни концерти, фестивали, постановки в летния сезон, а дворът около самата сграда, с наличните монументални скулптури на Евгени Баръмов (автор на скулптурата пред автогара Варна) ще е своеобразно начало на скулптурна галерия , която Варна също няма.

В заключение, налично е становище по отношение на приложимостта на сградата за разкриване на детска градина в него, в съответствие с нормативните уредби, което е категорично, че в сградата, както е в момента, не могат да бъдат осигурени необходимите помещения за повече от две градински групи. Което означава, че за да се осъществи подобна идея трябва да се разруши и построи отново. 

 На това основание и очевидният факт, че в момента сградата е в отлично състояние и няма нужда от сериозни намеси за превръщането и в един МУЛТИФУНКЦИОНАЛЕН КУЛТУРЕН ЦЕНТЪР с ГАЛЕРИЯ ЗА  ГРАФИЧНО ИЗКУСТВО, която има статут на културен институт и няма сграда, със ЗАЛИ за изпълнителски изкуства, с помещения за иновативно неформално обучение на деца в изкуствата, с  възможности за резидентски програми, мастър класове и обучения, с възможност за филмотечно кино и с откритите пространства за фестивалите, които в момента ползват основно третия етаж на Градска художествена галерия, а това са Варненско лято, Радар, Международния театрален фестивал, JAzz Days Varna, Европейски музикален фестивал, Хоровия конкурс, Пролетния и Есенния салон на изкуствата и мн. други.   

Гласувайте за културата на Варна!

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

19°C Усеща се 19°C
1011hPa 68% 75% 2m/s 320deg

19°C Усещане 18°C
1014hPa 52% 75% 7m/s 300deg

24°C Усещане 23°C
1012hPa 38% 20% 10m/s 270deg