Градската среда във Варна не е в добро състояние – разбити тротоари, хаотично положени разнородни и нискокачествени настилки, липсват чешми. Уличните табели са рядкост и в центъра, и в крайните квартали. Липсва стил в градското обзавеждане, често ремонтите и новото строителство са с ниско качество. Много общински терени са се превърнали в „кални точки“ или сметища. Това заяви кандидатът за общински съветник във Варна Наталия Шулика от Консервативно обединение на десницата (КОД) с преференция 105 в бюлетина номер 20, предаде TheSite24. Шулика посочи, че най-важната стъпка, която трябва да се направи в насока подобряване на градската среда е извеждане на преден план хармонията в градската среда с модерни цветови решения и стандарти за настилки, осветителни тела, указателни табели, пейки, кошчета за отпадъци, антипаркинг стълбчета и др.
„Освен това е от голямо значение, при изграждане на нови инфраструктурни обекти и ремонт на знакови сгради предварително да се представят техни макети, съответното обзавеждане, материалите, фасадните решения, цветове, осветление, надписи и архитектурни елементи.
Наред с това трябва да се пристъпи към премахване на всички незаконни гаражни клетки и преобразуване на „калните точки“ в градинки, детски площадки и места за паркиране“, обясни Шулика.
Ето част и от другите приоритети на кандидатът за общински съветник в морския град:
- Насърчаване на дизайнери и архитекти да разработват проекти за превръщането на малки квартали или на части от тях в уютни градски пространства със собствен стил, които хората да припознават като „свои“.
- Разработване на дарителска програма „Красива Варна“, за изграждане на чешми, поставяне на пейки, засаждане на дървета.
- Ограничаване на публичната реклама на алкохол, цигари и хазарт.
- Насочване на 30% от средствата от реклама за финансиране на общинско спортно строителство, детски и спортни дейности.
„Варна трябва да стане „морската перла“ на Европа. Една от най-голямата част от вътрешния брутен продукт идва от именно туризма. Местния парламент трябва да има ясна визия за развитието на този бранш. Работата на общинските структури е да създава конкурентна среда, в рамките на тази визия. Да подпомага проекти и реализация на добри практики, които да привлекат повече туристи. Нужна не е експертна комисия, която да постави рамките в туристическия бранш. Тези рамки следва да гарантират сигурността, приятно изживяване и качествено обслужване на клиентите. За да може всеки турист, стъпил на територията на града, да поиска да дойде отново“, каза още Наталия Шулика.
Според нея е важно да се работи и в насока подобряване работата на администрацията. В тази насока Шулика открои най-важните приоритети в тази сфера:
- Разделяне на приоритетите в бюджета на дългосрочни, средносрочни и краткосрочни и балансиране на бюджетните средства между тях.
- Въвеждане на публични регистри за всички договори на Варненска община и общинските фирми.
- Премахване на търговската тайна от договори, заплатени с парите на варненци.
- 50% от приходите от продажбата на общински сгради и терени, от наем, аренда и от ползването на земеделски земи и горски територии, общинска собственост, ще остават за районите или населените места, в които са реализирани.
- Преразглеждане на таксите и цените за услуги на общината и строго разходно ориентиране.
- Разработване на пакет от мерки за увеличаване събираемостта на местните данъци и такси.
- Насърчаване на бизнеса и етажните собствености да преминават към индивидуално договаряне на сметосъбирането и сметоизвозването, където е възможно. Заплащане за реална услуга, а не въз основа на данъчната оценка на имотите си.
- Въвеждане на 5% отстъпка от такса смет при заплащането ѝ до първия срок от кампанията по събиране на местни данъци и такси.
- Данъкът на автомобилите ще се определя според тяхната мощност, евростандарт и гориво.
- Засилване контрола и санкциите при замърсяване
- Увеличаване броя на електронните услуги за гражданите и бизнеса.
- Редовен отчет за състоянието на общинските финанси и общинския дълг, за значими плащания и обществени поръчки.
- Предварителна и последваща оценка на въздействието на нормативните актове на общината.
- Подобряване електронните услуги на Варненска община, дигитализация на архиви, бази данни и осъвременяване на вътрешните процеси в работата на администрацията.
- Провеждане на политика за киберсигурност и използване най-сигурните системи за потребителски данни.
- Съвместна работа с частния сектор за модернизация и дигитална трансформация на Варна.
Ето коя е и Наталия Шулика: