Тази година Средно училище “Св. Климент Охридски” във Варна отбелязва своя 140-годишен юбилей. В момента в училището се обучават 1070 ученици от I до XII клас като за тяхното образование се грижат 84 учители, а общият брой на персонала в школото наброява 112 човека.
Историята на СУ “Св. Климент Охридски” е повече от интересна, но така също и непозната дори и за възпитаниците на училището, които изпитват гордост, че са минали през школата наречена “Климент”.
TheSite24 се срещна с директора на училището г-н Петко Петков, който разказа, кога и как е създадено училището, както и каква е неговата история.
“Историята на “Св. Климент Охридски” започва да се пише през 1883-та година, когато на това място, в което се намираме сега – е основано училището, което никога не е сменяло своето име. Всъщност това е най-старото училище във Варна, което е запазило както името, местоположението, но така също и авторитета си!
През 1901-ва година силно земетресение удря града и училищната сграда е съборена. Така до 1912 година училището не е функционирало и за съжаление под руините са се изгубили всички сведения от периода на откриването му до силното земетресение. И така, през 1912-та година училищното настоятелство, начело с кмета взимат решение да възстановяват сградата. В тези изключително тежки за България времена, новото училище е построено само за една година с помощта на доброволци, дарения и без никаква държавна или общинска помощ. Този акт показва, какво отношение е имало обществото в тези времена към образованието и училището. За мен това са времена, от които всички ние трябва да се поучим и помним”, категоричен бе Петко Петков.
Първоначално училището е било само на един етаж с три класни стаи, а след 1913 г. до днес – училището непрекъснато се развива.
“Ще дам пример със зидовете, които са приземния етаж – те са с дебелина близо метър. Ето колко здраво е построено”, отбеляза директорът на СУ “Св. Климент Охридски”.
Петко Петков разказа и за по-интересните моменти, през които е преминало училището през 140-годишния си живот.
“През 1916-1917 г. учебните занятия са били преустановени за 10 дни поради командировката на руската ескадра. Много малко хора знаят, че символичната война, която сме водили – никак не е била символична и Варна е била бомбардирана.
Продължаваме към учебната 1919-1920 г., когато учебните занятия са били преустановени за три месеца, защото учебната сграда е била използвана за нуждите на фенските окупационни войски – зуави.
Искам да спомена периода от 1935-а до 1937-а година, когато училището се превръща в базово, не само за територията на община Варна, а за цяла Европа. В рамките на тези три години през “Св. Климент Охридски” преминават на обучение и обмяна на опит над 500 педагози от цяла Европа. Т.е. можем да кажем, че първият “Еразъм” е започнал от нашето училище, поне образно казано.
Друга любопитна страница от историята на училището ни пренася в учебната 1944-1945 г., времена на война. Тогава учебните занятия са се провели всичко на всичко в рамките на 10 дни, но учениците са положили успешно своите изпити и всички са преминали в по-горен клас.
И така до 80-те години на миналия век училището се развива и разширява. То е било базово и в него са се провеждали множество обучения на преподаватели. През 1986-а се превръща в ЕСПУ и е прехвърлен гимназиалния етап, защото до него момент тук са се обучавали деца само до 8 клас. Напомням и на по-младите, че ЕСПУ означава Единно средно политехническо училище и за нас, които завършвахме тогава, бяхме в т.нар. Учебно-производствен комплекс (УПК ) или казано на съвременен език, ние бяхме в дуална система – три дни работихме, два дни учихме.
Бих искал да спомена и удостояването с Орден “Кирил и Методий” по повод 100-годишнината на училището”, каза още Петко Петков.
Повече вижте във видеото!
Петко Петков допълни, че след 1990 година в името на училището се завръща и “Свети”.
Как обаче СУ “Св. Климент Охридски” отбелязва своя юбилей, чиято кулминация ще бъде на 24 ноември?
Събитията са започнали още през октомври с редица изоложби, състезания и културни изяви.
“На 20 октомври в СУ „Свети Климент Охридски“ – Варна се проведе състезание по правопис и краснопис „В света на думите“ за ученици от втори до четвърти клас. В тази инициатива се включиха 177 ученици. Това начинание обогатява събитията, които се организират в училището във връзка с отбелязването на 140 години от създаването на училище „Климент Охридски“.
Проведена беше и творческа среща на второкласниците с детската писателка Анета Дучева, имахме изложби и още редица мероприятия. В следващите дни ще проведем и виртуална среща с българските училища в чужбина, а кулминацията ще бъде на 24 ноември, когато сме подготвили изненада за всичките ни възпитаници!”, каза още Петков.
Този репортаж е част от проекта “През очите на сърцето” на СНЦ “Пресклуб Варна” и се осъществява с подкрепата на Фонд “Култура” към Община Варна в направление “Медийни проекти”