Комплексни са причините за това новите автобуси да стоят подредени на паркинга на Градски транспорт, вместо да обслужват гражданите по маршрутите. Въпреки желанието на обществения превозвач и община Варна, новите возила не се очертава да тръгнат по градските маршрути по-рано от септември, сподели за СайтЪТ управителят на фирмата Николай Антонов.
“Първо, закъсняхме с обществената поръчка. Наложи се три пъти да я правим. Първият път имаше само един кандидат, втория път не отговаряше на изискванията, беше дал много по-високи цени от тези, предвидени по заданието. Това е една процедура, която не може да бъде завършена за пет дни, тя има определен технологичен ред по Закона за обществените поръчки. Добре, че поне на третия път се случиха нещата. Имаме избран изпълнител, имаме разрешение за строеж, строи се в момента.
Батериите на новите електробуси във Варна ще издържат около 300 километра
Готови сме с над 50% от дейностите по изграждането на зарядните станции. На двата края на обръщача се работи с бързите колонки за зареждането. Надявам се до 15 дни да приключат нещата с отливането на постаментите и поставянето, връзването. Дори направихме охранителни решетки, които да пазят колонките, за да ги предпазим през нощта, когато там няма охрана.
Тези колонки не могат да зареждат лични автомобили, те са само за автобусите. Ръкохватките, зарядните присъединителни, те са само за автобуси, добре е да са наясно гражданите.
На въпроса няма ли възможност поетапно да се пускат станциите, които вече са изградени и съответно част от новите автобуси, които те да зареждат, това е невъзможно! Тези станции не могат да се разглеждат като отделни обекти. Захранването на самите станции минава през три трафопоста, които имат по две машини. Общото захранване е 6 MWh, на нас ни е необходимо 5 MWh, един остава в резерв и от там има преработка на 694 – това е главния трафопост, който се намира на територията на нашата ремонтна база. Отделно е външното присъединяване до нашия трафопост. Това е обем от работа, по който се работи паралелно, но няма как докато не завърши целия процес, да бъде пуснато напрежението.
Повярвайте ми, ако можех да ги пусна, не пет или десет, всички автобуси още днес щях да ги пусна, но няма технологична възможност.
Забавихме се първо с даването на сервитут за прокопаването на каналите и полагането на кабел, който Енергото трябва да осигури, забавихме се с обществената поръчка, а по проект трябваше да сме готови до 7 юли. Удължихме го по обективни причини до края на септември, но очакваме документите да се върнат от София с потвърждение. Правим всичко възможно да съкратим сроковете. Фирмата строител работи усилено, следя и контролирам всичко, строителният надзор също си върши работата. Надявам се бързо и качествено завършване на обекта.
Извинявам се на нашите съграждани за експлоатацията на старите автобуси. Голяма част от тях фабрично нямат климатици и в тези жеги е непоносимо. Ние нямаме алтернатива към този момент.
85 са соларисите, толкова излизат на път. Там, ако има повреда в климатичните инсталации, веднага спираме превозното средство и отива за ремонт. Преди дни купихме още една машина за ремонт на климатиците. Правим опити да се снабдим с още една. Още 60 автобуса с климатици ни чакат и ние трябва ад сме в готовност да поемем ремонта на инсталациите им”, коментира Николай Антонов.
Дали има възможност да останат и част от старите автобуси, за да бъдат пуснати допълнителни курсове там, където има необходимост от това?
“Програмата е такава, че ние трябва да въведем в експлоатация 60 автобуса и да изведем от експлоатация 60. Имаме десет автобуса марка “Мерцедес”, които имат климатици и тях ще ги запазим. След рециклиране, те могат да бъдат ползвани още известно време. След въвеждане в експлоатация ние автобуси ще имаме, друг е въпросът ще има ли кой да ги кара? Това е голям проблем за цялата страна. Трудно се намират водачи”, допълни управителят на обществения превозвач.
Както преди време СайтЪТ съобщи, проблемът е, че се налага крупна инвестиция, за да се стигне до категория Д и всеки, който я изкара се насочва към товарните превози, където заплащането е в пъти по-високо. Антонов подчерта, че вече има и 15 дами, които управляват автобуси и тролейбуси и те са обект на специално внимание, когато има поводи като 8 март.
Стана ясно, в началото на годината основната заплата на шофьорите в Градски транспорт е била 1234 лв. От 1 март е увеличена със 130 лв. От 1 септември ще бъде вдигната с още 130 лв. и става 1494 лв. Освен това всеки един от водачите, в зависимост от стажа, получава допълнително възнаграждение за клас прослужено време. Същевременно се заплащат по 10 лв. дневно за храна и около 200 лв. има ваучери месечно за храна.. По КТД, подписан за две години с Община Варна, има Коледни добавки около 150 лв, 100 лв. за Великден.
“Опитваме се да имаме атрактивни предложения и да привличаме водачи, за да си набавим кадри, но в бранша ни има възможности за по-добро заплащане и хората се насочват натам”, каза още Николай Антонов.
Какво още сподели управителят на Градски транспорт, вижте във видеото!