Новата сграда на дълбоководния басейн, която се строи към Морско училище, изглежда впечатляващо, видя репортер на СайтЪТ.
Припомняме, че строежът стартира официално на 1 март 2021 година, а първият етап от изграждането на басейна трябваше да бъде завършен в рамките на една година.
Основната функция на басейна ще бъде в него да бъдат отработвани широк спектър морски спасителни операции, както и да се осигури подготовката на водолазите от ВМС и силите за специални операции на българската армия. За целта дълбочината на басейна ще е между 2,5 и 5 метра.
Предвидено е в басейна да бъде изградено съоръжение за спускане на аварирал хеликоптер, което е необходимо за подготовката на пилотите от военноморските и военновъздушните сили. Подобна подготовка би трябвало да преминават и всички, които работят на платформи в газодобивната промишленост”, коментира при старта на обекта флотилен адмирал проф. д-р Боян Медникаров, началник на Морско училище.
Дълбочината на басейна ще бъде между 2,5 и 5 метра, за да могат да се отработват целия спектър от подводните операции и действия.
Средствата за изграждането на първия етап бяха в размер на 3,2 млн.лв. , осигурени от Министерство на отбраната. Допълнително финансиране се очакваше за изграждането на хеликоптерната площадка.
Идеята за басейна е взаимствана от подобно съоръжение в най-модерния турски морски университет. Както и там, в Морско училище ще има възможности за генериране на вълни с височина до 1 метър, светкавици, затъмняване на басейна, създаване на условия за действия в мъгла. Симулацията трябва да напомня на екстремните условия в морето, с които възпитаниците на престижното учебно заведение трябва да се борят в реалната си професионална кариера.
След завършването на модерното съоръжение, варненци ще могат да се възползват от придобивката и да плуват в басейна. Там ще тренират и отбори по синхронно плуване и водна топка, коментира преди време адм. Медникаров.