За първи път в бюджета на община Варна се предвиждат средства за кастрация на бездомните котки. Когато говорим за бездомните кучета във Варна, искам първо да уверя хората, че това е един от основните приоритетите на общинската администрацията. Това заяви в интервю за СайтЪТ зам.-кметът на община Варна Христо Рафаилов. Той отбеляза, че е напълно запознат с безпокойството на гражданите и дискомфорта, който поражда този проблем.
„От началото на мандата на кмета Коцев бяха предприети възможно най-спешните мерки за това да се подобри ситуацията с бездомните животни в града. Отчита се ясен ръст в броя за ловене и кастиране на кучета.
В 2022 г. предходната администрация е кастирала 34 кучета, през 2023 г. 93 кучета, а през 2024 г. новата администрация на кмета Коцев е заловила и е обработила 367 кучета в приюта в Каменар.
Както виждате, това е над 500% ръст на дейността спряло миналата година. Разбира се, както най-вероятно гражданите знаят, след като кучета бъдат обработени, ако те не са агресивни, законът ни задължава да бъдат върнати в местообитанието, откъдето те са били ловени“, обясни Рафаилов.





Зам.-кметът на община Варна отбеляза, че на ден през кабинета му преминават между 5 и 10 сигнала от граждани за кучета, които те смятат, че трябва да бъдат обработени.
Голяма част от сигналите касаят кучета, които са маркирани, с чип, обезпаразитени и кастрирани, което означава, че те не поддлежат на повторно задържане и повторна регистрация.
„Умишлено споменах цифрите за предходните години, за да разберете, че всъщност този проблем системно е бил неглижиран и не се е работило по темата. Тоест, кучетата не са били кастрирани, те са се размножавали и са стигнали критичната маса, която в момента гражданите виждат. От тук нататък ние се опитваме да овладеем резултатите от тази незаинтересоват и да я вкараме в поносими граници”, каза Рафаилов.


На въпрос, какво налага намаляването на капацитета на Общинския приют с над 50%, зам.-кметът отговори:
„В момента това, което е направено от администрацията не е намаление на общия обем на кучета, които са приети вътре в приюта, а тези, които са в стационар.
Т.е. те са намалени, ако не се лъжа цифрата е 147, но това не са кучета, които трябва да бъдат постоянно задържани. Стационарът е тази част от дейността на приюта, при която заловените кучета подлежащи на обработка, трябва да им се осигурят условия. Към момента ние имаме 10 незаети места от квотата в приюта за обработка, така че той работи с абсолютно ненарушен капацитет.

По отношение на това дали е сигурно, че животните се връщат по местообитанията си, след като бъдат кастрирани и обезпаразитени, Христо Рафаилов отбеляза, че след като кучетата са кастрирани, те се смятат за овладени като популация. Класифицираните като агресивни животни на база на обективни критерии няма как да бъдат върнати в местообитанията и те са тези, които постоянно обитават приюта.
Рафаилов допълни, че има и кучета, които биха били опасни както за служителите, така и за другите животни поради, което не биха могли да бъдат пуснати свободно в пределите на приюта. Именно това налага някои от животните да бъдат отглеждани за постоянно в клетки.
С бавни, но сигурни темпове се повишават и осиновяванията от общинския приют. Като пример зам.-кметът Христо Рафаилов посочи, че за миналата година близо 190 кучета са успели да намерят нов дом.




Предизвикателство пред общинската администрация остава и намирането на нов ветеринарен лекар за приюта в Каменар, а причините са комплексни. Основният проблем е, че броят им във Варна не е висок и повечето се насочват към частния сектор. За да бъде привлечен ветеринар общинската администрация е направила проучване за заплатите в частния сектор, за да може да предложи конкурентно заплащане, макар и не на тези нива, които частните клиники предлагат. Христо Рафаилов все пак изрази надежда, че ще бъде намерен специалист, който да работи с душа и сърце, защото животните го заслужават.

Сериозен е проблемът с безконтролната популация на бездомни котки. Към момента община Варна не извършва кастрация на пухкавите красоти, а на часто сумата е непосилна за хората, които полагат грижи за тях.
Рафаилов припомни, че през 2024 г. бе извършено преброяване на уличните животни, а през настоящата е излязъл и доклада с точните данни.

„Около 20 хиляди животни са преброени във Варна, което показва един значителен ръст на популацията на котки. Аз си направих труда да се върна назад в дейността на приюта и въобще на контрол и регистрации, които отговарят за животните. Оказа се , че предходната администрация е предприела абсолютно нулеви мерки по този въпрос.
Тази година в проекто бюджета, който аз съставям като ресорен заместник кмет, са включени и суми за кастрации на животните. Това е, подчертавам, първата такава стъпка на администрацията въобще. До момента не е работено по този въпрос“, каза Христо Рафаилов.
Той допълни, че могат да бъдат сключвани договори с клиники, чрез обществени поръчки, в които доброволците да водят уличните животни, за да се извършват кастрации.

По отношение на домашните любимци и дали се повишава броят на чипираните животни, зам.-кметът на община Варна заяви, че се наблюдава положителна тенденция и в тази насока.
„Имам конкретна статистика и мога да ви кажа как се движат приходите от данъка за домашния любимец. За 2023-та година приходите са били в размер на 75 000 лева, а за 2024-та година са събрани близо 98 000 лева. И тук искам да подчертая, че това е не защото ние оказваме натиск спрямо стопаните, а защото разбирането от страна самите собственици е, че това трябва да се направи.
Немалко животни са на улицата, защото недобросъвестни граждани ги изхвърлят, което се случва най-често в края на пролетния или есенния сезон. Тези животни, за съжаление, стават отговорност на цялото общество и в частност на общината. Ако обаче тези животни са чипирани, ще знаем кой носи отговорност за тях и при недобросъвестност – ще си понесе последствията“, каза още Рафаилов.

В община Варна постъпват не малко сигнали за агресивни домашни кучета като последният такъв е отпреди няколко дни. Заместник-кметът отбеляза, че е получил информация за агресивен питбул. За кратко време собственикът е установен и са предприети необходимите действия, с които да се провери как и при какви условия се отглежда животното. При повторно нарушение се предприемат и административни санкции спрямо стопанина.
Христо Рафаилов напомни, че е задължително големите кучета да се разхождат с намордник и припомни, че не са рядкост случаите на наранени домашни и улични животни, след конфронтация с голямо куче.
За финал той каза:
„Призовавам хората да се грижат добре за домашните си животни и да полагат грижат, до колкото е възможно и за бездомните животни, защото като общество всички заедно носим отговорност за тези животни.
Моето вярване и силното ми убеждение е, че проблемът с бездомните животни не е само проблем на общината и на кмета. Проблемът е на цялата общество! И ако нямаме ангажираността на обществото и на гражданите, проблемът рано или късно ще се разреши, но много по-трудно, отколкото когато сме всички заедно на една страница.
Апелирам и към хората, които станат свидетели, че към някое домашно животно не се полагат нужните грижи – да сигнализират. Разглеждаме всички жалби, лично аз ги гледам и взимам отношение по всяка една от тях. А след като се вземат мерки, търся и обратна връзка какво се е случило. Моля, гражданите да влязат в ролята на активно общество, което да подпомага администрацията“, каза в заключение Христо Рафаилов.
Снимки: СайтЪТ и Общински приют за безстопанствени кучета ОПБК-с.Каменар-Официална страница