Общински съветник: Таксите в “Синята зона” във Варна трябва да бъдат увеличени

На публичното обсъждане на проектобюджета на Община Варна беше коментирана темата с разходите за Синя зона. Показани бяха данни, че “Синя зона” има разходи 12 млн. лв., при приходи от 13,5 млн. лв., което илюстрира нуждата от това таксите за “Синя зона” да бъдат увеличени, както се случва и в доста други общини. Това коментира общинският съветник от групата на “Продължаваме промяната – Демократична България” в ОбС – Варна София Колева. Тя посочи и данните, които са били изнесени в рамките на дебатите в местния парламент.

На публичното обсъждане обещах да потърся още факти и информация, ето ги и тях:

Заетият щат в момента е 220 души, като се предвиждат нови 30 за Зелена зона. Съществува проблем с наемането на лица, при брутна заплата от около 1500 лв. и има нужда от наемането на още.

“59 от тях са по улиците ежедневно. Еколозите са само двама и спешно се търси да се назначи трети. Те се занимават с ежедневните жалби за изоставени автомобили.

До момента 10 зони са обслужвани от 12 електрически автомобила, предстои разкриването на нови 7 зони, за които ще са нужни още 9 автомобила. В проекто-бюджета на Община Варна са предвидени само 5 поради ограничения”, каза още Колева.

Тя допълни, че предвидената цена за закупуване на нови автомобили за целите на Синя Зона е 420 000 лв. Цената за автомобилите не е завишена и това може да провери всеки дори в интернет при справка за цената на електрически товарни автомобили – такива под 80 000 лв. не могат да бъдат намерени.

“Те са електрически, не поради търсене на лукс, а за да се пести от гориво и най-вече, за да не се замърсява околната среда допълнително с газове от автомобили, което е и една от основните цели за съществуването на Синя зона”, отбеляза Общинският съветник и допълни.

След смяната и с новото ръководство на Синя зона:

7 от паркингите са автоматизирани и са освободени 25 човека.

От 1 паяк преди, в момента работещите паяци са 4 и се очаква скоро по улиците да заработи и пети.

Приходите от Синя зона са с 65 000 лв повече на месец от предходното управление.

От своя страна народният представител от ИТН Ивайло Костадинов контрира:

“Как точно разходи от 12 млн. лева при приходи от 13,5 млн. водят до извода, че таксите за синя зона трябва да се увеличат? Никога създаването и съществуването на “Синя зона” не е било мотивирано с печалба за общинския бюджет.

Тя има социални функции – облекчава паркирането в града; в кварталите, където е въведена, няма коли по тротоари и градинки; дори някой ден може би ще доведе и до намаляване на движението на автомобили в центъра, но затова е нужен и адекватен градски транспорт. В този смисъл приходите на синя зона са, за да покриват разходите, което е факт!

И още: щом ще се сравняваме с други градове – кой е “другият град”, в който има синя зона в неделя и до 20 часа всеки ден?

За финал: убеден съм, че разходите на синя зона могат да се оптимизират. Защо, например, тя се обслужва от автомобили с двама служители вътре? Нима водачът не може да върши сам цялата дейност? Странен лукс е това – десетки общински чиновници с лични шофьори”.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

14°C Усеща се 14°C
1011hPa 82% 77% 2m/s 300deg

11°C Усещане 10°C
1013hPa 87% 20% 1m/s 0deg

13°C Усещане 13°C
1012hPa 100% 20% 2m/s 360deg