Съдът оправда говорител от протестите във Варна в обвинение, че е работил като помагач при поставянето на палатките, сочени като причина за инцидент с възрастен човек във Варна. От протокола на съдебния процес става ясно, че мъжът се е спънал във въже или конструкция, поставени около палатковия лагер, а случаят е от авгус 2021 г.
80-годишният варненец е имал сериозни поражения, а година по-късно неговата сестра отправя по съдебен ред претенции към Община Варна за необезопасеното пространство около палатките, поставени в градинката до общината. От своя страна юристите от администрацията насочват вниманието към Милен Събев, вписан в протоколите от заседанията в съда като „помагач”, вероятно по логиката на това, че именно той е входирал уведомленията за провеждането на протестите, продължили две години.
Милен Събев се обърна към СайтЪТ, за да сподели своята гледна точка. За медията ни той сподели, че близките на пострадалия са отправили към него претенции за 10 000 лв. обезщетение за нанесените физически и психически травми, но съдът се е произнесъл в негова полза. Нещо повече, според съдебното решение Община Варна му дължи 900 лв. , които от общинската администрация не оспорват и са изявили желание да приведат.
Ето какво споделя Събев, който твърди, че няма касателство към поставянето на палатките, а е участвал в протестите като оратор и организатор:
„Десет години се боря с неправдите в страната и неправилното управление. Решават от Община Варна да ме призоват като лице помагач. Не са ме питали дали искам да им помагам, явно след като десет години протестирам срещу тях, те искат да ме накажат. Защото съм бил говорител на протест, организатор на протест и съм основал гражданска инициатива „Варна протести”. Имах уведомление за протест, пуснато до общината от името на гражданската инициатива, почти всекидневно протестирахме. Не бях го пуснал аз това уведомление, беше на друго сдружение. Хората, които поставиха палатки, бяха от цялата страна и други страни, от странство в чужбина. Накрая си оставиха палатките. Ние обаче продължихме протестите две години. И виждате какво постигнахме, нали?”, коментира Милен.
СайтЪТ пита: „Какво всъщност постигнахте? Доволни ли сте?”
„Частично постигнахме своите цели. Сред протестиращите имаше симпатизанти на всички политически партии, по-големи, по-малки и невзрачни. Постигнахме това, че еднопартийното управление се премахна. После стана така, че за един месец ни вменяват партия от някакви юпита. Вие смятате ли, че за един месец със страхотна реклама ще стане нещо? Изведнъж тези хора печелят изборите! Всичко е манипулирано…”
СайтЪТ пита: Какво налагаше две години да стоят тези палатки в центъра на Варна?
„След като ни заглушаваха определени медии, нямахме внимание, бяхме премахнати от кръстовището, трябваше да ни забележат. Правителството се смени, но ядрото пак остана едно и също. Не бяха постигнати целите на протеста да се премахне еднопартийното управление с мнозинство. Затова останахме с палатковия лагер”.
СайтЪТ пита: Как се стигна до инцидентът с възрастния човек?
„Палатките бяха поставени вляво от общината. Възможно е този човек да се е спънал навсякъде и да не е точно на палатките. На най-широкото място на площада се е спънал, при положение, че е можел да мине от много места. Рано сутринта през август е достатъчно видимо. Сестра му на човека решава да съди общината. Имало е свидетели, които са го видели, че е паднал и е пукнал ребра. Аз, когато водя протест, използвам слово, микрофон и музика. Не съм поставял палатки. Не съм отговорен за всички тези хора, събрани от различни места. От мен се искаше да поема обезщетение към този човек, паднал в средата на площада. Общината решава да прехвърли вината върху протестиращи и така да репресира в мое лице гражданската инициатива, която аз водя. Да репресира един човек, който десет години се бори за различни каузи като Истанбулска конвенция, незаконните емигранти, високите сметки за тока, Закона за социални услуги, правителството на Бойко Борисов, дори за котките и кучетата наскоро. Ние сме граждани и трябва ад се борим срещу неправдата и да имаме свободно слово.”
Случаят е от 2021 година, а съдебното дело е заведено през декември 2022 г., повече от година след инцидента.
„Човекът в момента е добре, няма видими травми, освен психическо разстройство. И аз съм разстроен от това дело. Благодаря на българския съд, че справедливо се произнесе в моя полза, благодаря на гражданската инициатива, благодаря на всички приятели и всички хора, които ми помогнаха. Ако всички си мълчим, вижте какво се получава – репресия срещу един свободомислещ човек, който протестира. Репресията е от Община Варна към мен като ме обвиняват като лице помагач и иска от мен да изплатя обезщетение на този човек за 10 000 лв., а човекът съди тях. Пред съда представих факти, че имаше ограждения на палатките в светло и топло време, доказа се, че има оградителни ленти с надпис: ” Премени на отсрещния тротоар” и свидетели, че аз никога не съм притежавал палатка на палатковия лагер”, коментира Милен Събев.
СайтЪТ пита: Ако днес трябва да протестирате, срещу какво ще протестирате?
„Ще протестирам срещу всяка една неправда. Хората имат право да изкажат своето мнение на протест, свободно и демократично. Не да бъдат репресирани и със затворена уста. Надявам се никога повече никой да бъде поставян в моето положение. И аз съм разстроен от факта, че срещу мен е заведен иск на база на това, че съм подавал уведомления за провеждането на протеста. Няма официален документ, който да казва, че аз съм организатор на протеста. Питате кой е организатор? Масово всички хора задружно, включително симпатизанти на различни политически сили. Хората трябва да се обединят, когато има лошо управление!”
СайтЪТ пита: Защо не се обединихте при предходното лошо управление на ПП? Защо при всяко лошо управление няма протести?
„Имаше, във всеки град, но частични. Благодаря на хилядите хора, които протестираха. Това не може да е нещо случайно и аз да съм го организирал. Каузата срещу нещо или срещу нарушените човешки права е по-силна от всичко останало”, допълни Милен Събев.
Той предостави и кадри от протестите сруще носенето на предпазни маски и ограниченията по време на пандемията, както и мащабните протести във Варна за запазване на неутралитет на страната ни при предоставянето на военна помощ за Украйна.