Първите дни на полярниците ни в поредната експедиция до Антарктида (ВИДЕО/СНИМКИ)

Екипажът на НИК 421 посрещна Новата 2025 г. в Българската антарктическа база “Св. Климент Охридски” на о. Ливингстън, Антарктика.

Както вече знаем, в рамките на трета поредна полярна експедиция Научноизследователският кораб „Св. св. Кирил и Методий“ с бордови номер 421 вече е Българската антарктическа база „Свети Климент Охридски“. Леденият континент бе достигнат в 22.20 часа българско време на 28 декември, ни съобщи командирът на кораба – кап. II ранг Радко Муевски. Той удържа на капитанската си дума и изпрати добрата новина и свои фотографии на областния управител професор Андрияна Андреева, съобщиха от институцията.

Капитан II ранг Николай Данаилов, който води НИК 421 два пъти до Антарктида също е на ледения континент, за да сподели първите дни на българската база с целия екипаж на кораба и с научните работници и изследователи.

Всъщност, транспортираната с НИК 421 група от научни и логистични работници, натоварена в Ушуая, вече също са на българския бряг. В ход е и разтоварването на пренесения с кораба товар, предназначен за довършване на построяването на новия лабораторен модул, за провеждането на научноизследователските проекти през този полярен сезон и осигуряването на необходимите хранителни и енергийни запаси за нормалното функциониране на базата.

“Нека наздравиците бъдат за успешната трета полярна мисия, за здравето на всеки един от смелите мъже и жени, стигнали българския бряг на ледения континент. Ние Ви изпащаме цялата си обич и Ви желаем спорна работа през следващите 45 дни !

Какви задачи имат и чужденците, които достигнаха ледения континент с българския кораб?

Двама изследователи от Техническия университет на Крит пристигнаха в Антарктида – прекосиха един от най-трудните проходи на планетата

Те заминаха за историческа експедиция до Антарктида

Ефарис Гурунти и Кристина Баломенаки прекосиха с изследователския кораб “Свети Кирил и Методий” пролива Дрейк – един от най-трудните проливи на планетата, който свързва най-южния край на Южна Америка (нос Хорн) с Антарктида (Южни Шетландски острови) и бяха възнаградени за това!

Мисията, организирана от Гръцката компания за полярни пояси (ELEPOZ) и организирана в българската база на остров Ливингстън, се фокусира върху:

– Смекчаване на психологическите ефекти от престоя в екстремна среда.

– Проектиране на функционални основи за подобни условия.

Те ще останат за нуждите на изследователската си мисия до 18 януари.

Всъщност те са първите гъркини, участвали в експедиция до замръзналия континент!

Научният съветник на Института по морска биология на Университета на Черна гора от Котор Весна Мачич стана първият черногорски гражданин, стъпил на антарктическия континент.

През следващите дни Мачич ще събере проби, за да изследва наличието на микропластмаса в една от най-чувствителните екосистеми на планетата.

„Изследванията върху микропластмасата в Антарктика играят важна роля за разбирането на въздействието на пластмасовите отпадъци върху глобалните екосистеми. Завръщането на д-р Мачич се очаква на 20 януари, докато експедицията се завръща в началото на лятото, след което събраните проби ще бъдат анализирани подробно в лабораториите“, посочва Институтът с бележка, че Институтът „се гордее, че чрез тази мисия допринася за развитието на научното сътрудничество и глобалните усилия за опазване на околната среда“.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

15°C Усеща се 15°C
1014hPa 88% 94% 0m/s 0deg

12°C Усещане 11°C
1013hPa 82% 28% 3m/s 110deg

14°C Усещане 14°C
1013hPa 88% 20% 1m/s 0deg