Първите дни от пътуването на НИК 421 към Антарктида (СНИМКИ)

На 7-ми ноември корабът “Св. св. Кирил и Методий” пое към Антарктида, предаде TheSite24. Ето как минаха първите дни на . екипажа.

Рано сутринта на 08 ноември научноизследователският кораб “Св. Св. Кирил и Методий” с бордови номер 421 (НИК 421) премина през пролива Босфор и започна зареждане на гориво на котва от танкер-бункеровчик.

НИК 421 продължава прехода си към военноморска база Картахена, Кралство Испания, като на борда му ще се проведе плавателна практика на курсанти от ВВМУ.

Преминавайки покрай Пелопонеския полуостров, ник 421 навлезе в Йонийско море с разчет да премине през пролива Месина и оттам да се насочи към Картахена, Кралство Испания.

Маршрутът е избран от командира на кораба неслучайно, за да се повишат практическите навици на курсантите от състава на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ за плаване в теснини, канали и покрай бреговата ивица, с опознаване на брегови фарове и характерни за районите брегови ориентири, заливи и носове.

Занятия се провеждат и с курсантите от „машинната“ вахта, за затвърждаване на теоретичните им познания по извършване на диагностика на ротационни и бутални машини. Наученото се прилага веднага на практика в процеса на вахтен режим за придобиване на навици и умения за установяване на колебания в работата на корабните механизми и/или отремонтиране на различна материална част на море.

На борда на ник 421 се провежда краткосрочна практика на 23 -ма курсанти от състав на ВВМУ “Н.Й. Вапцаров”.

По време на престоя си на кораба, курсантите успешно прилагат теоретичните знания, придобити в учебните зали на морската Алма Матер. Разпределени в малки групи, като дубльор- щурмани и дубльор- механици се установяват практически навици, необходими за реализиране в състава на ВС на Р. България

Подготовката за експедиция до Антарктида е сложен и дълготраен процес, който изисква прецизност. Екипажът на НИК 421 премина през интензивна подготовка.

Екипажът на кораба е в състав 34 души, сред които четири дами и двама румънски курсанти. Те са под командването на кап. II ранг Радко Муевски, който днес официално пое командването на кораба от капитан II ранг Николай Данаилов. Голяма част от младите курсанти ще плават до испанския град Картахена, след което ще се приберат във Варна. Четирима курсанти, сред които две жени, тази година ще плават за дългосрочна практика. Те ще пътуват на борда на кораба чак до остров Ливингстън, където ще се включат в 33-тата Българска полярна експедиция. Тази година тяхната мисия на юг предвижда да участват в обновяването на вътрешното обзавеждане и докомплектоването на българската изследователска база “Св. Климент Охридски”.  

Тази година в 33-тата Българска полярна експедиция ще се включат 37 учени, като в изследването на ледения континент ще участват  специалисти от Гърция и от Обединените арабски емирства. Това заяви председателят на Управителния съвет на Българския антарктически институт (БАИ) проф. Христо Пимпирев преди отплаването на „Св. св. Кирил и Методий“.

По думите му продължава успешното партньорство и сътрудничество с Колумбия, Португалия, Испания, но благодарение на полярните си експедиции, България проправя път за изследване на Антарктида и от други нации. За първи път тази година в експедицията ще се включат учени -орнитолози, които ще изследват разнообразието на видовете птици по време на пътуването, престоя в базата на о-в Ливингстън и обратно. В експедицията ще участват още сеизмолози и специалист от Института по подводна археология. 

През декември кметът на Варна Благомир Коцев ще отпътува за аржентинския град Мар дел Плата, където ще бъде подписан меморандум за побратимяване на двата морски и пристанищни града. Приятелството и официалните стъпки за съвместно сътрудничество, подкрепа и партньорство между морската столица на България и слънчевия южноамерикански град са благодарение на установените близки контакти, сътрудничество и съвместните учения, реализирани по време на пътуванията на българския военен кораб към Антарктида.  

НИК 421 „Св. св. Кирил и Методий“ вече 3 години е част от военния състав на Висшето военноморско училище „Н. Вапцаров“. Плавателният съд е първият в историята на морското плаване военен боен кораб, който плава до ледените води на Антарктика, участвал е в две успешни изследователски експедиции на остров Ливингстън и днес отплава на поредната си мисия на юг. Очаква се корабът да застане на котва край българската база на остров Ливингстън след малко повече от 50 дни. По думите на капитана престоят на Ледения континент ще бъде около 45 дни. Очакваме завръщането на кораба през пролетта на 2025 г.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

6°C Усеща се 5°C
1025hPa 90% 20% 2m/s 320deg

4°C Усещане 4°C
1024hPa 97% 100% 0m/s 0deg

8°C Усещане 7°C
1024hPa 100% 100% 2m/s 90deg