Пътуващата лендарт изложба “Сърцето на природата” гостува на Варна, след успешните си представяния в София и Бургас. Официалното откриване на експозицията ще бъде на 15 юли в големия арт салон на Радио Варна на адрес бул. „Приморски“ 22 Варна.
Изложбата е посветена на каузата за опазването на околната среда и включва фотографии на лендарт творби, неразривно свързани със заобикалящата природа и създадени с органични материали. Картините се предлагат на благотворителен пинцип. Голама част от средствата от тях се влагат в засаждането на обществени плодни градини. Автор на експозицията е Вивия Ники, която създава творбите си в хармония с природните дадености на конкретното място и заобикалящия пейзаж.
През последните години станаха популярни редица нейни произведения, сътворени на морския бряг и в снежните преспи на Витоша.

За първи път в рамките на изложбата “Сърцето на природата” ще бъдат показани 4 огромни лендарт картини, създадени през последната година в защитени природни зони. Сред тях е гигантската пясъчна рисунка на гълъб, която се появи на плажната ивица на Камчия през септември миналата година. Площта на произведението „Гълъба на мира” е 25 000 кв. м., с което надминава световния рекорд на Натанаил Алпид в книгата на Гинес. Гълъбът е изрисуван изцяло с естествени материали от околната среда. Авторката е работила по творбата два дни и не е използвала чужда помощ.
Посетителите на изложбата ще имат възможност да видят и огромната картина на Вивия Ники, реализирана на брега на Дурнакулак през юли 2023 г. Мащабът й е 510 кв. м. и е посветена на любовта. Тя е първата най-голяма лендарт картина правена в България досега. Използвани са изцяло елементи на природата – пясък и зелени водорасли, а с помощта на тънък слой тебеширен контур, максимално безвреден за околната среда, картината придобива по-добра видимост от небето, откъдето е заснета с дрон.
“Послание в Бутилка” е друго лендарт произведение на Вивия Ники, създадено на брега на Варненския залив Галата. Изобразява бележка в бутилка, донесена от морето. Картината е нарисувана върху площ от 480 кв. метра. За изработката и са използвани екологични бои, пясък и водорасли. Създадена е за световния ден на поздрава – 21 ноември и е посветена на темата за мира.
Изложата включва и фотография на снежния делфин, който радваше тази пролет туристите в препсите до Черния връх. Рисунката е с площ 320 кв. м. и е изрисувана е с екологични бои, които не увреждат природата. Цели да събуди темата за опазването на околната среда. Топящият лед символизира преходността на времето, и загатва за необходимостта от спешни, бързи мерки за спасение от екологична катастрофа. Образът на делфина олицетворява също мира и доброто