Множество проекти, които са изключително важни за Варна и региона, са оставени на трупчета от “Продължаваме промяната”. Това заяви по време на пресконференция народният представител от ГЕРБ-СДС Павел Христов, предава СайтЪТ. Той посочи, че годината е преминала под знака на неуспешния опит да бъде прокарана управленска програма, кръстена като политическа програма в Народното събрание, от страна на носителите на втория мандат.
“Говорим за декларация, която не предизвика почти никакъв интерес, с никакви дебати, а най-парадоксалното беше това, че програмата получи само 63 гласа, което е половината от нужната подкрепа, за да се състави работещо правителство. Очевидно е, че няма никакъв интерес към подкрепа на “Продължаваме промяната” от останалите политически формации, с изключение на “Демократична България”, което доведе до връщане на мандата. Тази декларация беше лишена от теми като инфраструктура, магистрали, да не говорим за мостови съоръженията, бизнес и икономика също липсваха – въобще това беше един празен документ, скалъпен набързо, без никаква логика в него.
За нас обаче, като народни представители от Варна, по-важното е, че в този пореден несполучлив опит за управление от страна на “Продължаваме промяната”, се оставят на заден план много важни за Варна и региона проекти”, заяви Христов.
Той обясни, че народни представители са систематизирали 10 точки, които са изключително важни за Варна и варненци, но продължават да не виждат бял ден, следствие на бездействието от страна на “Промяната”.
“Естествено на първо място сме поставили АМ “Хемус”, която е важна не само за Варна, но за цяла Северна България. Продължаваме към проектирането на АМ “Черно море”, което беше забавено изключително дълго време, това пък логично ни води до темите свързани с изграждането на втори Аспарухов мост.
Индустриалната зона също не среща никаква подкрепа за реализацията ѝ, но пък и без магистрали няма никаква логика да съществува подобна зона.
Ако си спомняте Варна имаше страхотен проект за нова библиотека и общината подкрепи идеята, но когато стигнахме до етап за подкрепа от държавата – проектът отново беше спрян.
Наред с това правителството на ГЕРБ подкрепи Варна и осигури възможност за реализация на новата Математичска гимназия и кампус към нея, като бяха заложени средства в първия вариант на Националния план за възстановяване, но за съжаление в новата версия на Плана – такъв проект не фигурира.
Спирам се и на друга тема – разширението на бул. “Цар Освободител”, по подобие на бул. “Левски”, което беше изключително важно начинание за общината, тъй като този проект щеше да облекчи изключително много трафика в града”, каза още Христов.
Той припомни и големият ВиК проект във Варна, който получи финансиране, за да може да се оправи проблемната и липсваща канализация в част от селищните образувания, както и за изграждане на водопроводни отклонения, там където е необходимо.
“Ставаше въпрос за райони във Виница, Ален мак и още много места. Готов проект, с уредено финансиране, беше блокиран и това доведе до оскъпяването му с близо 50%.
И не на последно място, една инициатива, която бе подхваната от Община Варна и продължава да се изпълнява, но само със собствени средства, а именно облагородяването на малките пространства в кварталите”, категоричен бе Христов.