Малка е вероятността 48-о Народно събрание да излъчи редовно правителство. Това мнение изрази депутатът от ГЕРБ/СДС Павел Христов. В предаването на Радио Варна „Позиция“ той коментира, че точния момент за разговори между партиите е бил преди да бъде гласуван проектокабинета на професор Николай Габровски. Според депутатът, с отхвърлянето на проф. Габровски, парламентът е пропилял шанса за избиране на експертно и надпартийно редовно правителство.
“Партиите, които тласкат страната към избори, всъщност ни тласкат към задълбочаване на кризите”, каза още Павел Христов.
Преди да се разпусне Народното събрание през януари, както се говори, за да има избори през март, какво трябва да свърши парламента? Примерно тези закони за Плана за устойчивост и развитие и този, който не беше подкрепен от ГЕРБ тази седмица?
За съжаление приоритетите пред държавата ни стоят едни и същи с месеци да не кажа почти две години. Казвам го не с ирония, а с голяма тъга, т.к. държавата ни не само не седи на едно място, а започна да дърпа назад. И законопроектите, свъзрани с Плана за устойчивост са важни и законопроектите, касаещи отбраната и националната сигурност са важни, и законопроектите, касаещи реформите в енергетиката също са важни, и то реформи, целящи да отговорят на предизвикателствата и пред растящите цени на енергоносителите, и пред високите цени на горивата. Между другото законопроекти, които ще се гледат следващата седмица. И много, много други. Така че дневният ред и на този пореден парламент е същия, какъвто беше преди. Твърде вероятно следващият парламент ще има същия дневен ред, защото един кратък и нестабилен парламент не може да произведе очакваното качествено законодателство.
Големият въпрос е – дневният ред на Народното събрание адекватен ли е на очакванията на хората?
Вижте, много е трудно да понесем отговорността за цялата работа на Народното събрание, ние от ГЕРБ – СДС. Аз мога да дам оценка на това, което не от ГЕРБ – СДС правим. Ние се придържаме изключително стриктно към нуждите и дневния ред на обществото и на държавата. Като се опитваме да поставяме теми и да поставяме на обсъждане въпроси, касаещи именно актуални проблеми ипредизвикателства. Що се отнася до другите политически партии, питайте тях, как те виждат тяхното присъствие там. Но, ако погледнете гласуванията в пленарна зала, ако погледнете на принципите, на които това Народно събрание успява да постигне някакви мнозинства, ще видите, че не всеки път интересите са водещи за съжаление, а по-скоро тясно партийни интереси. За съжаление много от партиите в този парламент са подчинени само и единствено на перспекстивата за предизборна кампания за следващо Народно събрание и някак си бягат от отговорността да се справяме с проблемите днес.
Снимка: Павел Христов / “Фейсбук”