Новината е, че във Варна сезонът стартира още на 8 януари, когато посрещнахме първата група с гръцки туристи и смело мога да твърдя, че Варна вече е туристическа дестинация на четири сезона, Обслужваме туристи и през зимата и по периферията, когато времето не става за плаж, заяви за СайтЪТ Павлин Косев, председател на Варненската асоциация на ресторантьорите и хотелиерите.
“Туристите преодкриха Варна с всички видове туризъм, който предлагаме и атракционите, които работят целогодишно като зоната на Морска гара. За летния, ваканционен туристически сезон, той стартира на 21 май в курорта “Св. Св. Константин и Елена”. Очакваме един добър сезон. Всички се молим да няма форсмажори, да няма непредвидими предизвикателства. Важното е в края на сезона да изпратим доволни туристи, които да се върнат отново”, коментира Павлин Косев.
Питаме дали браншът успя да преодолее всички негативи на ковид кризата и как се отрази инфлацията като следващ удар върху бизнеса?
“За ковид вече никой не иска да говорим, не искаме да споменаваме тази дума ковид. Не само туризмът изнесе последствията на тази криза, а и всички хора. Гледаме напред, адаптираме се към новите условия. Инфлацията е новото предизвикателство не само за бизнеса, но и за клиентите. Разходите и себестойността на туристическата услуга неминуемо се повишиха значително. Правим всичко възможно и успяваме, този натиск върху себестойността на продукта ни да не е за сметка на туристите. Цената все някой трябва да я плати, но се стараем да не е само туристът, защото ние нямаме интерес да го товарим и да го гоним с високи цени, без значение от причините. Правим компромис с печалбата, правим компромис с организацията, съвместяваме някои позиции, намаляваме непроизводителния труд в хотелите и ресторантите. Правим всякакви “гимнастики” да оптимизираме разходите”, коментира още експертът.
Болна тема и тази година е липсата на кадри не само за Варна и Черноморието, но и за страната. Може ли този проблем да бъде решен с въвеждането на роботи и изкуствен интелект?
“В единия ни хотел в Бургас от достагодини имаме робот, който обслужва клиенти, а в хостела тук във Варна от години работим с киоск машина, която регистрира гостите и те са на самообслужване. Времената са такива, че дегитализацията е неизбежна и иновациите в туризма са добре дошли. Това обаче в никакъв случай не може да замести усмивката и чара, който има една администраторка или сервитьорка. Това надгражда и дава модерна визия на туристическия обект, но е повече допълнение, отколкото решение.
Относно кадрите, всяка година имаме проблем. Това, което аз забелязвам е, че имаме голям недостиг на качествени мениджъри. Един добър ръководител знае как да подбере качествени хора, как да ги мотивира, как да им даде възможност за развитие и да ги задържи. Варна произвежда такива кадри, но голяма част от тях са на държавна поръчка и обучението е безплатно за тях. Голяма част от тях след завършване не работят в туризма, което е моя болна тема. В бизнеса от години имаме практика за вътрешнофирмено обучение. Когато аз пратя главната си тотвачка на курс по карвинг, купил съм един куфар с инстументи, тя ми подписва декларация, че в близките две години ще работи в нашия хотел. Ако си тръгне и реши да се развива в чужбина или на друго място, тя трябва да ми въстанови инвестицията. Аналогично трябва да бъде и в държавата, която плаща милиони за обучението на кадри в туризма, след което държавата нехае този човек къде ще работи и колко време. Нивото на обучение в нашите професионални гимназии, колежи и университети е доста качествено. Затова трябва да се регламентира законово тези кадри да работят по специалността си тук. Колкото повече бизнесът е стабилен, толкова и държавата печели от данъци.
Що се отнася до вноса на кадри, доскоро това беше тема табу, но аз не мисля, че това е нещо лошо. Обмяната на кадри между отделните държави е нещо напълно нормално. Това се практикува по цял свят. В един от хотелите на Златни пясъци за първа година ще бъдат посрещнати кадри от Шри Ланка. Кадрите от Украйна и Молдова са ясни, от Турция също има голям интерес, там икономиката им е зле, лирата е ниска, затова предпотичат да работя у нас. Тези хора не са по-ниско платени у нас, но са по-високо платени спрямо тяхната държава. В никакъв случай не ги сравняваме с българите, нито ги лансираме или мотивираме повече от родните служители. За нас българският служител е изключително важен, защото там я няма езиковата бариера, а ние обслужваме български туристи и е неприятно на български туристи някой да говори на чужд език. Що се отнася до т.нар. украйински бежанци, много малко от тях започнаха работа в туризма. Те са предимно майки с деца, за които е много по-важно да си гледат децата. Имахме в градските хотели бежанци, които си плащаха и искаха луксозно да живеят, те за нас са повече туристи”, коментира още Павлин Косев.
Той е популярен като един от най-атрактивните мениджъри на хотели, защото е известно, че посреща гостите в хотел Аква със саксофон и им организира уникални музикални вечери.
“Всеки сам решава как по различен начин да продава туристическия си продукт като качество и цена. Аз мога да свиря на саксофон, правя го и това влияе на приходите на хотела, влияе на отношението от туристите, влияе на рекламата на хотела, така оставяме незабравими емоции. Туристът иска да преживее нещо различно, да му останат трайни спомени, не идва само да се наспи и нахрани, иска да си тръгне с неповторими емоции.
“Имам нещо важно, което искам да споделя. Искам българинът да има по-високо самочувствие. Ние имаме прекрасни дадености, Варна има уникални забележителности, имаме минерални извори, за жалост не достатъчно добре използвани, имаме природа, чисто море…Нека спрем да пишем и споделяме за лошите неща и да си правим антиреклама, защото чуждестранните медии веднага препечатват нези негативни новини и отблъскват туристите, а по този начин те печелят гости, които да насочат към техните курорти. Трябва да сме позитивни и да изтъкваме всичко хубаво, което можем и имаме. Разделени сме, всеки за себе си. Нека вземем пример от една Турция, как рекламират и хвалят всичко, което предлагат. Ние по злато ходим, но не го изпълзваме пълноценно”, коментира още Павлин Косев.
Повече вижте във видеото!