Полярниците ни започнаха активна работа по всичките 11 проекта, които ще се осъществяват през следващите седмици (СНИМКИ)

Последната седмица на 2024 година беше изключително динамична и изпълнена с важни събития за участниците в 33-тата Българска Антарктическа експедиция. Те посрещнаха новата 2025 година с енергия, вдъхновение и амбиция за научни и логистични успехи, допълват от Българският антарктически институт (БАИ) .

С кораба “Св. Св. Кирил и Методий” (НИК 421), който акостира в залива пред Българската антарктическа база “Св. Климент Охридски” през последните дни 2024, пристигнаха голяма група български и международни учени, логистици и строители.

С пристигането на кораба “Св. Св. Кирил и Методий” (НИК 421) който акостира в залива пред Българската антарктическа база “Св. Климент Охридски” през последните дни 2024, пристигнаха голяма група български и международни учени, логистици и строителни специалисти. НИК 421 изпълнява ключова роля, доставяйки специализирана апаратура и екипировка за разнообразни научни изследвания, както и материали за продължаващия строеж на новия лабораторен блок.

В последния ден на 2024 г. стартира една от важните задачи на българските полярници, които са на Българската антарктическа база “Св. Климент Охридски”. Това написа във фейсбук доц. Гергана Георгиева от Катедра Метеорология и Геофизика на Физически факултет на СУ. В зоната на аблация на ледник Балкан е поставена апаратура за непрекъснат запис на координатите. Установката се намира на едва няколко десетки метра от челото на ледника, сред огромните пукнатини.

“Целта е в продължение на повече от месец да получим информация за скоростта на преместване на ледника и краткосрочните промени в тази скорост”, допълни Георгиева.

През следващите месец и половина НИК 421 ще продължи да подкрепя работата на учените, като осигурява транспорт и логистична подкрепа не само в акваторията на остров Ливингстън, но и в по-отдалечени райони на Южните Шетландски острови.

След разтоварването на кораба, учените започнаха активна работа по всичките 11 проекта, които ще се осъществяват през следващите седмици. Тези проекти обхващат широк спектър от изследвания, включително климатични промени, глациоложки, сеизмологични и биологични проучвания, както и изследвания върху екосистемите на Антарктика. През следващите дни ще бъдат монтирани нови сеизмологични и метеорологични станции. Този антарктически сезон на Българската антарктическа база “Св. Климент Охридски и на научно-изследователският кораб “Св. Св. Кирил и Методий”, заедно с българските си колеги, ще работят учени от Гърция, Обединените Арабски Емирства, Колумбия, Португалия, Румъния и Черна Гора.

Новопристигналите строителни екипи, с ентусиазъм се включиха в строежа на новата лабораторна сграда, която ще осигури съвременни условия за провеждане на научни изследвания и експерименти.

Командир Недков: Полярният ни кораб има ключова роля за изграждането на новата лаборатория на Антарктида

През седмицата базата прие посещения на два кораба от чуждестранни антарктически програми — испанския “Есперидес” и перуанския “БАП Караско.” Командирът на базата, Камен Недков, лично посрещна екипажите и учените, разказвайки им историята на Българската антарктическа база, която е пример за устойчиво присъствие и научни постижения в Антарктика.

Поддържането на международно сътрудничество е неразделна част от живота на ледения континент. Взаимопомощта между антарктическите програми допринася за успеха на различни научни и логистични проекти.

“За нас е чест да приемаме гости от различни държави и да демонстрираме българското гостоприемство в един от най-недостъпните райони на планетата.

С изпълнени сърца и големи планове за бъдещето, пожелаваме на всички много здраве, успехи и щастливи моменти през 2025 година! Нека новата година донесе още повече вдъхновение, открития и международни приятелства”, допълват от БАИ.

Междувременно за трета поредна година курсанти от ВВМУ “Н. Й. Вапцаров” са в състава на екипажа на научноизследователския кораб “Св. Св. Кирил и Методий” с бордови номер 421 (ник 421), осигуряващ научноизследователската и логистична дейности на Българската антарктическа база “Св. Климент Охридски” на о. Ливингстън и останалите острови от архипелага Южни Шетландски острови в Антарктика.

К-т гл. с-на Ценов, к-т гл. с-на Петрова, к-т гл. с-на Недев и к-т гл. с-на Георгиева изпъляват дългосрочна практика по специализациите “Корабоводене”, “Корабни машини и механизми” и “Мехатроника” по време на цялото задгранично плаване на ник 421, като част от 33-та Българска антарктическа експедиция.

А ето и видео от Олег Василев, за живота на местните обитатели на ледения континент.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

12°C Усеща се 11°C
1017hPa 76% 40% 2m/s 290deg

4°C Усещане 4°C
1017hPa 82% 100% 1m/s 0deg

6°C Усещане 5°C
1016hPa 70% 100% 2m/s 260deg