Повече от 5 000 жители на аржентинския град Комодоро Ривадавия разгледаха българския кораб “Св. св. Кирил и Методий” (СНИМКИ)

Повече от 5 000 жители на аржентинския град Комодоро Ривадавия разгледаха българския кораб “Св. св. Кирил и Методий” (СНИМКИ)

Повече от 5 000 жители на аржентинския град Комодоро Ривадавия разгледаха българския военен научноизследователски кораб “Св. св. Кирил и Методий”, който спря там навръщане за България от българската антарктическа база “Св. Климент Охридски” на остров Ливингстън.

В града с население 180 000 души, който е най-големият в аржентинската провинция Чубут в Патагония, живеят около 2 000 потомци на български емигранти от преди един век. На среща в българското дружество, което носи същото име като кораба – “Св. св. Кирил и Методий”, командирът му капитан II ранг Николай Данаилов съобщи, че данните за повече от 5 000 посетители на борда са на пристанищната администрация.

Началникът на Висшето военноморско училище флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров цитира вицепремиера и външен министър Мария Габриел, че този български кораб е един от най-ефективните български дипломати.

“Очаровани сме от любовта на потомците на българите в Комодоро Ривадавия към всичко българско, включително и към нашия кораб, както и от небивалия интерес на жителите на града”, каза флотилен адмирал Медникаров.

“Нито един политик не може да направи такава реклама на България като българският кораб и антарктици”, каза ръководителят на 32-та българска антарктическа експедиция проф. Христо Пимпирев, който също пристигна в Комодоро Ривадавия на борда на “Св. св. Кирил и Методий” заедно с група от експедицията.

Българският кораб обяви отворени врати за жителите на Комодоро Ривадавия в продължение на два дни на 16 и 17 февруари между 10 и 20 часа. През цялото време на пирса имаше опашки, като на опашка се чакаше и за влизане в пристанището. Гостите на кораба чакаха на опашки и за снимки с командира му и останалите членове на екипажа.

Пристанищните власти осигуриха автобуси за посетителите, а за реда се грижиха и военни от Аржентинската армада.

Сред посетителите имаше и потомци на българи, които носеха на екипажа местни соленки и сладки. Потомците на българите получиха от екипажа мартеници. Деца дадоха на командира рисунки на кораба, а старши помощник командирът капитан III ранг Радко Муевски получи ръчно изработена от местно дете играчка за единадесет годишната му дъщеря.

Представители на екипажа разказваха на посетителите накратко за българския кораб и подкрепата му за последните две български научни експедиции в Антарктида. В разясненията активно се включи и капитан III ранг Лукас Акоста – офицер от аржентинските военноморски сили, който подпомага навигацията във водите край Аржентина и в Южния океан.

В рамките на престоя си в аржентинския град началникът на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров даде и пресконференция, в рамките на която благодари на морските хора на Аржентина за помощта за българския военен научноизследователски кораб “Св. св. Кирил и Методий” при мисиите в Антарктида.

В този най-голям град на провинция Чубут в Патагония има около 2 000 потомци на преселили се преди век българи, чието дружество носи същото име като кораба – “Св. св. Кирил и Методий”. Флотилен адмирал Медникаров участва в среща на българските антарктици и екипажа на кораба с българската общност в техния културен център като разказа, че има роднини в Аржентина като една от тях присъства на срещата в Комодоро Ривадавия. На срещата началникът на ВВМУ и командирът на кораба капитан II ранг Николай Данаилов разговаряха с кмета на Комодоро Ривадавия Отар Макарашвили.

“В тези две експедиции на българския кораб до Антарктида имах възможността да контактувам с много от тях и искам да им изкажа нашите специални и най-искрени благодарности. Специално благодарим и на военноморските сили на Аржентина за тяхната помощ и за тяхното позитивно отношение. Благодарение на тази помощ трима от нашите офицери преминаха специален курс за плаване в условията на Антарктида и ние получихме много ценни уроци как да се справяме в това ново непознато за нас море като плаваме сред айсберги и в условията на ледени полета стоварваме техника и оборудване на брега. Днес видях, че в Аржентина имаме още едно прекрасно “българско” пристанище, освен Мар дел Плата – Комодоро Ривадавия. Надявам се, че тази първа визита на “Св. св. Кирил и Методий” в Комодоро Ривадавия е само първа стъпка на нашето сътрудничество”, каза адмирал Медникаров на пресконференцията.

Командирът на НИК 421 капитан II ранг Николай Данаилов определи посрещането на българския кораб в Комодоро Ривадавия като невероятно.

“За втори път плаваме в Атлантическия океан край бреговете на Аржентина и постепенно изучаваме пристанищата й. Посетихме Мар дел Плата и Ушуая, но тук почувствахме българската нишка. Невероятно е усещането да изпееш българския химн на пирса в Комодоро Ривадавия, за което съм изключително благодарен от името на моя екипаж. Вярвам, че България ще продължи да присъства в Антарктида и Аржентина”, каза капитан II ранг Данаилов.

Ръководителят на 32-та българска антарктическа експедиция проф. Христо Пимпирев предаде писма от кмета на Бургас Димитър Николов и ректора на Софийския университет “Св. Климент Охридски” с предложения за партньорство с аржентинския град Комодоро Ривадавия. Кметът на Комодоро Ривадавия Отар Макарашвили върна писмо до бургаския кмет, с което приема предложението за партньорство и за предприемане на следващи стъпки за побратимяване на двата града. Той подписа писмото по време на срещата на българските антарктици и екипажа с българската общност в центъра на дружеството “Св. св. Кирил и Методий”.

Ректорът на Националния университет на Патагония “Сан Хуан Боско” проф. Лидия Бланко също прие предложението за партньорство със Софийския университет. Тя обсъди и с началникът на ВВМУ флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров възможностите за партньорство между двете висши училища. Проф. Бланко разказа, че в университета в Комодоро Ривадавия има 20 000 студенти 2 000 преподаватели и още 500 научни работници. Флотилен адмирал Медникаров връчи на проф. Бланко почетен плакет на ВВМУ.

Посланикът на България в Аржентина Стоян Михайлов отбеляза прекрасната възможност за задълбочаване на връзките с Комодоро Ривадавия посредством кораба, който е един символ на възможности. “Освен това имаме тази силна база, която е българската асоциация “Св. св. Кирил и Методий” със същото име като кораба”, каза посланик Михайлов.

“Искам да ви поздравя за всичко, което правите в Антарктида и за всичко, което прави българската общност в този град”, каза бъдещият посланик на Аржентина в България Алехандро Мейет.

В разговорите с представители на кметството на Комодоро Ривадавия и управата на провинция Чубут участваха и Ценка Генова, председател на българското дружество в Комодоро Ривадавия “Св. св. Кирил и Методий” и Ружка Николова, председател на Аржентино – българската фондация в Буенос Айрес, която представя и учредената през 2022 г. Федерация на българските дружества в Аржентина.

И така, точно в 9:15 часа местно време на 18 февруари българският военен научноизследователски кораб “Св. св. Кирил и Методий” отплава от Комодоро Ривадавия в провинция Чубут в аржентинската част на Патагония за друго пристанище на Аржентина – Мар дел Плата. Корабът се връща към България от българската база “Св. Климент Охридски” на остров Ливингстън в Антарктида.

НИК 421 беше изпратен от Ценка Генова, председател на българското дружество “Св. св. Кирил и Методий”.

В Комодоро Ривадавия слезе и изпрати кораба и 15 членна група от 32-та българска антарктическа експедиция начело с ръководителя й проф. Христо Пимпирев, както и 10 изследователи от Испанското географско дружество, водени от писателя Хавиер Качо, който е известен популяризатор на Антарктида като участник в 6 испански и вече втора българска експедиция.

За навигирането при излизането от пристанището на борда се качи местен пилот, каквито са задължителните изисквания на всички пристанища.

“Разстоянието до Мар дел Плата е около 650 морски мили и се очаква да бъде взето до три денонощия със скорост 10 възела”, каза командирът на “Св. св. Кирил и Методий” капитан II ранг Николай Данаилов.

По думите му в Мар дел Плата корабът ще натовари гориво, вода, пресни плодове и зеленчуци, с които да премине Атлантическия океан.

В Мар дел Плата се очаква среща с управата на града на началника на Висшето военноморско училище (ВВМУ) във Варна флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров и на капитан II ранг Николай Данаилов.

Преди да се отправи през океана към Варна “Св. св. Кирил и Методий” ще спре в бразилското пристанище Рио Гранде за официално посещение по повод 90 години от установяването на дипломатически отношения между България и Бразилия.

Очаква се българският кораб да се завърне от втората си антарктическа мисия в началото на април.

Текст: Силвия Ботева

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

23°C Усеща се 23°C
1005hPa 82% 7% 3m/s 170deg

16°C Усещане 16°C
1005hPa 88% 40% 1m/s 0deg

18°C Усещане 18°C
1005hPa 77% 4% 1m/s 0deg