Преди 125 години с офицерски новогодишен бал е открит Военноморският клуб във Варна, разказват от Военноморския музей във Варна.
Идеята за създаването на културно-просветен център за офицерите възниква през 1885 г. в Русе. С изграждането на първите структури на Черноморския флот през 1897 г. във Варна започва и организирана обществена дейност за издигане на представителна и функционална сграда, която да се превърне във влиятелна институция и да работи за съхраняването на традициите и духовните ценности на офицерите и техните семейства от Варненския гарнизон. На 19 март 1899 г. с крепостен акт № 1572 Военното министерство продава за 3 370,75 лв. на Варненското Общо офицерско събрание 689 кв.м. Строителството на сградата е поверено на архитекта и инженер – майор Тодор Бояджиев, a инвеститор е Стефан Иванов от Свищов. За строежа отговаря командирът на втора рота от 8-и пехотен приморски полк капитан Климент Джеров. Зданието е построено за 105 000 лева. В архитектурно отношение представлява комбинация от различни стилове – барок, ренесанс и римска класика.
Сградата е разположена в сърцето на Варна – тук се срещат и оттук тръгват булевардите „Владислав Варненчик“ и „Княгиня Мария Луиза“. Ъгълът на зданието е разработен като главен художествен елемент. Построен е със стройна колонада от две цилиндрични колони през двата етажа. Главният корниз опасва сградата откъм двете централни улици и е украсен според римската класика с гъсто наредени конзоли. Над него се издига покривът като мансарден етаж. Ъгловото оформление на сградата и покривната площ завършват с купол. На първия етаж се помещава канцеларията на комендантството, столова за офицерите, аптека, сладкарница и магазин. Вторият етаж се състои от библиотека, голям и малък танцувален салон и канцелария. На третия етаж и на тавана са хотелските стаи – общо 18 на брой.
След откриването Клубът бързо се превръща в привлекателно културно-просветно и социално средище за офицерите и варненската интелигенция.
Името му е променяно неколкократно: непосредствено след 1944 г. става Дом на народната войска, през 1951 г. е Дом на народния флот, а през 1992 г. – Военноморски клуб. През годините в Клуба се помещават Представителният военноморски театър, Представителният ансамбъл на ВМС, гарнизонни комисии и клубове по интереси, детски музикални и езикови школи, организират се пресконференции и се провеждат редица културни събития.