Уникални находки са разкрити при проучването на Варненския халколитен некропол. Това обяви на пресконференция ръководителят на разкопките гл. ас. д-р Владимир Славчев, предаде TheSite24. Той припомни, че след 30-годишно прекъсване през 2021 г. разкопките на този емблематичен за цяла България обект са били възобновени. През изминалите три сезона работата на археолозите е била фокусирана в югоизточната част на некропола. Д-р Славчев отбеляза, че благодарение на допълнителното финансиране, което е било получено от страна на община Варна, се е отворила възможност археолозите да работят два месеца. В рамките на разкопките е бил разкрит участък от нови 300 кв./м. и са били проучени нови 11 гроба от късната каменно-медна епоха.
Проучените гробове показват стандартните погребални практики, които вече са били установени при предишни проучвания на некропола.
“Интересното при разкопките беше, че за първи път на територията на този некропол бяха установени ритуални площадки от късножелязната епоха. До този момент такива находки не бяха намирани. Те, разбира се, не са свързани с некропола, просто в един по-късен период местното тракийско население е използвало тази територия за собствените си ритуални практики”, отбеляза д-р Владимир Славчев.
Той посочи, че в тези 11 гроба са били открити и много интересни находки. Повечето от погребаните са били от мъжки пол. А в два от гробовете са открити златни украшения – халки и един златен амулет.
“Изключително интересна беше находката на една красива огърлица, направена с мъниста и с висулка, която до този момент не е била установявана не само във Варненския некропол, но и на територията на Западното Черноморие”, сподели ръководителят на разкопките.
Той изрази надежда проучванията на некропола да продължат и в следващите два сезона да бъдат приключени разкопките в източната част на този знаменит археологически обект.
Повече вижте във видеото: