Снимка: Traffik.bg
По данни на очевидци през второта половина на осемдесетте години на миналия
век Рейдовата кула във Варна е претърпяла сериозна повреда след удар от голям плавателен съд, което е довело до нейното наклоняване. Тази и друга интересна информация е описана в проектната документация на фирмата, спечелила обществената поръчка за изграждането на нова Рейдова кула в морската столица, научи СайтЪТ.
Припомняме, че в средата на седмицата Правителството взе решение за промяна на статута на недвижим имот, предоставен за управление на Изпълнителна агенция „Морска администрация“ от публична държавна собственост в имот, частна държавна собственост. С решението си Министерският съвет позволява премахването на съществуващото високо тяло на сграда „Рейдова кула“, намираща се на пристанищен терминал Варна-изток, заради лошото й конструктивно състояние. Сградата не съответства на функционалните изисквания за съвременен комуникационно-информационен център за управление на аварийно-спасителни операции. С реализирането на инвестиционен проект се предвижда на нейно място да бъде изградена нова сграда.
Проектирането и изпълнението на сградата е възложено след проведена обществена поръчка на „АТИ – АПЕКС 2020“ ДЗЗД, в което влизат „АТ Инженеринг 2000“ ООД и „Апекс инженеринг“ ООД. Сумата за дейността е малко над 2 млн. лева без ДДС.
Ето как са разпределени плащанията по обществената поръчка:
Прогнозната стойност на Обществената поръчка е 2 280 000 лева (два милиона
двеста и осемдесет хиляди лева) без ДДС, в това число:
- 113 400 лева (сто и тринадесет хиляди и четиристотин лева), без ДДС – за
проектиране; - 2 143 200 лева (два милиона сто четиридесет и три хиляди и двеста лева) без ДДС
за изпълнение на СМР в което число и 5 % (пет на сто) непредвидени разходи; - 23 400 лева (двадесет и три хиляди и четиристотин лева) без ДДС – за авторски
надзор.
Самата „Рейдови кула” е построена и въведена в експлоатация през 1968 г. В средата на 90-те години е построена и въведена в експлоатация административната сграда към рейдовата кула. Тя е на седем етажни нива и обща височина 18,85 m. Носещата конструкция е от монолитен стоманобетон.

Тежките повреди след сблъсъка с плавателния съд неминуемо са довели до
невъзвратими деформации в долните части на конструкцията и нейните основи. Въпреки
възстановителните работи, доброто качество на конструктивните материали и липсата на
видими опасни за конструкцията деформации и пукнатини, се счита, че експлоатационната
надеждност на рейдовата кула не е на нужното за такъв обект ниво.
От особено съществено значение е обстоятелството, че с наличните си помещения и планировка, кулата по никакъв начин не отговаря на функционалните изисквания, предявявани
към един съвременен комуникационен команден център.
Какво предстои?
Нова 5-етажна сграда се планира да се появи на мястото на старата рейдова кула във Варна, която се намира на пристанищен терминал Варна-изток.
В новата сграда предстои да бъде разположен новият Съвместния координационен център за морско и авиационно търсене и спасяване. Той ще работи в реално време с данни от всички институции и служби, а наблюдението и контрола обхващат целият български морски участък.