През юли се навършват 130 години, откакто е вдигнат българският флаг на парахода „Борис” – първият морски търговски кораб на Българското търговско параходно дружество. Това съобщиха от Военноморския музей във Варна, научи TheSite24.
Той е закупен от британската корабостроителница „Ричардсън и сие“ за 514 000 златни лева, или 21 000 английски лири. Товароподемността му е 894 т, разполага с 50 пътнически места и развива скорост от 12 възла. Според изискванията от българска страна корабът е пригоден и за носенето на оръдие.
„Борис” е посрещнат във Варненския залив на 2 юли 1894 г., а на следващия ден е тържествено осветен и на палубата му е издигнат българският трибагреник.

Параходът провежда редовни рейсове между българските черноморски пристанища и пренася стоки до Цариград. След обявяването на Балканската война (1912 – 1913) преминава на подчинение към Военноморския флот и превозва провизии за българските части. През февруари 1913 г. параходът снабдява с топли дрехи и храна бедстващите в снежна буря български части, защитаващи Булаирската позиция.
По време на Първата световна война (1915) е преустроен в минен заградител, а след войната е реквизиран от френските окупационни сили и използван при евакуацията на части от армията на генерал Врангел. При изпълнение на тази задача на 13 ноември 1920 г., на около 60 мили южно от Севастопол, параходът е блъснат от руския кораб „Кронщат“ и бавно започва да се пълни с вода. Екипажът му успява да се евакуира на борда на руския кораб, а няколко часа по-късно „Борис“ потъва.
В постоянната експозиция на Военноморския музей може да видите моделът на парахода „Борис“, изработен през 1894 г. в корабостроителницата в Нюкясъл, където е построен и корабът. Очакваме ви в дните от вторник до събота, от 10:00 и 18:00 часа, като не забравяйте, че продажбата на билети приключва в 17:30 часа!