При голям интерес премина Европейската нощ на учените във Варна (СНИМКИ и ВИДЕО)

При голям интерес премина Европейската нощ на учените във Варна (СНИМКИ и ВИДЕО)

При изключително голям интерес премина тазгодишното издание на Европейската нощ на учените, която се проведе в НАОП “Николай Коперник” във Варна, предаде TheSite24. В събитието се включиха ученици от много варненски училища, учени от Института по океанология, както и от Института по рибни ресурси.

Официалното откриване започна с обявяване имената на победителите в Националния конкурс po проект SEARCH. Победител и първо място в конкурса за подкаст “Млади гласове” 2023 по проект SEARCH за Европейската нощ на учените в категория 15-18 години бе присъдена на Филип Фролошки от Хуманитарната гимназия.

Трето място в конкурса “Млади гласове” в категорията от 12 до 14 години получи Богдан Русев от ПГ “Николай Хайтов” във Варна и на 5-то място в конкурса “SEARCH Instagram Looking Glass” 2023 Ивелин Стоянов от СУ “Пейо Яворов”.

След награждаването на победителите започна представянето и на експериментите.

Учените от Института по рибни ресурси запознаха гостите с различните видове риби не само в Черно море, но и в световния океан.

На друг щанд пък беше отделено специално внимание на медузите в Черно море. Млади учени демонстрираха как се правят снимки на медузите с въздушен и подводен дрон. Оказва се, че през 80-те години на миналия век Черно море е било пред екокатастрофа – точно заради медуза. Става въпрос за Гребеновидната медуза (Mnemiopsis leidyi), която оказва се има висока толерантност към различни нива на соленост. рез 1980-те години е случайно интродуциран в Черно море чрез баластните води на корабите. Инвазивният вид причинява големи стопански загуби на местния риболов, тъй като се храни с ларвите и хайвера на рибата. Балансът на екосистемата е възстановен чрез интродуцирането на Beroe ovata , който пък се храни с Mnemiopsis leidyi. В Черно море се срещат общо 4 вида медузи, които не са опасни за хората. Учените показаха и как изглежда самата Beroe ovata 

С два интересни проекта се представиха учениците от СУ “Пейо Яворов” във Варна. Единият представяше здравословното хранене, а за целта децата бяха направили красиви картини от семена.

Другият интерес проект на учениците от СУ “Пейо Яворов” бе демонстрация, как работи 3D принтер. Оказва се, че последните години има огромен интерес към програмирането и работата с 3D технологиите. Пред посетителите децата демонстрираха как нагледно работи 3 D принтер, с програма писана от тях самите:

За най-малките беше подготвена работилница за писма в бутилки. Малчуганите писаха писма, украсяваха бутилки и след като бяха готови с писмата си, ги пуснаха в морето с надежда посланието им да стигне възможно най-далеч, до техни връстници.

Учени от БАН показаха и една много интересна машина, чиято цел е да измерва вълнението в морето. Целта е да бъдат събранни данни, чрез които да се направи изследване на силата на бурите и вълнението в морето.

Внимание беше отделено и на змиите. На специален щанд бяха показани всички 17 вида змии, както и тези, които хората бъркат за такива, но всъщност са си гущери.

Разбира се, сериозно внимание бе отделено и на замърсяването в Черно море. Специалисти показаха как всъщност изглеждат микропластмасите, които се разграждат в Черно море. Те споделиха тревожни данни. В последните години проблемът се разсраства, а пластмаси се установяват във все повече морски обитатели. За да се запознаят – присъстващите имаха възможност да погледнат под телескоп как точно изглеждат микропластмасите, а на компютър бяха показани морски обитатели, в чийто тела са открити множество отпадъци.

Несъмнено едно от най-интересните събития врамките на Европейската нощ на учените в морската столица беше лекцията на доц. д-р Райна Христова от секция „Морска геология и археология“, която ще пренесе гостите и участните на ледения континет до базата ни на о. Ливингстън „Св. Климент Охридски“. Тя ще показа пред аудиторията интересни фото и видео-материали от последната експедиция до о. Ливингстън.

Освен това имаше макети на градове и още много интересни щандове, които привличаха гостите на събитието.

Репортажът е част от поредицата “„БОДЛИВ ИЛИ ЩАСТЛИВ?!“, която се реализира с финансовата подкрепа на Община Варна.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

4°C Усеща се 1°C
1011hPa 71% 0% 4m/s 120deg

1°C Усещане -4°C
1008hPa 78% 20% 4m/s 110deg

-2°C Усещане -2°C
1010hPa 93% 75% 1m/s 0deg