Срещата между трите партии показа не само, че коалицията е тристранна, а и че влакът го кара ДПС
„Няма как да променим мнението си, защото този кабинет, който се очертава, е тристранка. Нали разбирате, че на днешната среща ПП-ДБ и ГЕРБ отидоха на крака при ДПС и това въобще не е заради конституционната реформа. Това е, за да се гарантира един резерв от гласове при гласуването на правителството, тъй като е възможно членове на ПП-ДБ, както и депутати на ГЕРБ, да не подкрепят правителството, както те казват – по морални съображения. Това е напълно възможно, и ако се наложи, от това, което виждам днес, гласовете ще дойдат и от ДПС.“ Това заяви народният представител от „БСП за България“ проф. Румен Гечев в ефира на Bulgaria On Air.
„Да се говори за гласове за конституционна реформа, при положение че никой от нас – нито от народните представители, нито от обществото, нито от медиите, сме чули за каква реформа става дума, e абсурдно. Предполагам, че Христо Иванов е споделил идеите си днес с Пеевски. Сигурно двамата ще се разберат и ще ни предложат някаква реформа“, посочи социалистът.
И продължи: „Заявлението на колегите от ДПС и отиването на червения килим от ПП-ДБ и ГЕРБ, показва не само коя е коалицията, показва нещо, което е известно на повечето хора – че влакът го кара Движението за права и свободи“, категоричен бе проф. Гечев.
В ефира на Bulgaria On Air той изрази съмненията на социалистите, че служебното правителство си е позволило да ползва средства от фискалния резерв: „Това, което показват предварителни данни до края на април, е че финансовият резерв е на минус с около 4 млрд. лв. От 13 млрд. резервът слиза на около 9 млрд. в края на април и се приближаваме към Сребърния фонд, което не е добре“, заяви той.
„Сребърният фонд беше идея на БСП. Това е фондът, който гарантира сигурността на пенсионната система при непредвидими дълбоки икономически кризи, външни и вътрешни фактори, природни бедствия. Към него не бива да се посяга, защото последиците биха били тежки“, категоричен бе социалистът.
Проф. Гечев посочи, че БСП е категорично против подобни операции на правителството и допълни: „Служебният кабинет иска, ако законът гласува безпрепятствено такива временни заеми от фискалния резерв, да си решат въпроса със задна дата. Нека видим дали е така, очакваме отговор от управителя на БНБ и от министъра на финансите, до които изпратихме официално писма. Очакваме да ни предоставят необходимата информация. Имаме основания да се тревожим“, посочи проф. Гечев.
И обясни: „Служебният кабинет ще искат сега разрешение тези средства да ги ползват, след което евентуално да ги върнат. Само че, за да върнат средства във фискалния резерв, има само два начина – единият е да имаме бюджетни излишъци, което не е възможно в момента, или ако е технически възможно, то ще е с цената на закриване на болници или не изплащане на пенсии. Това е абсурдно“, категоричен бе той.
Проф. Гечев успокои, че към момента риск за пенсиите няма: „Дори и да има затруднения в покриването на всички разходи, сега като започнем обсъждането на бюджета втори път в комисията и след това в пленарна зала, най-вероятно служебният или редовният кабинет ще поиска утвърждаване на определени приоритети“, обясни социалистът.
„Дори и да няма правителство и да идем на избори, минималното, което може да направи парламентът, и тук нямаме никакви противоречия, е да удължим удължението на бюджета до края на годината поне. Нещата се развиват сякаш обаче ще има редовен кабинет – странен, с всякакви политически компромиси, а изведнъж се появи и нов машинист, който кара влака с другите два вагона“, каза проф. Гечев и припомни позицията на БСП, че България има нужда от редовно правителство, но не на всяка цена.
Той посочи, че социалистите ще подкрепят само програми, които отговарят на националните цели. На въпрос относно предложения състав на проектокабинета „Денков-Габриел“, проф. Гечев заяви: „Г-н Тагарев има крайнодесни възгледи и минава към групата на “ястребите”. Сега се появява отново. Целите не са само лични, за спасяването на Борисов, но най-страшното е, че може да вкарат България в сериозни събития това лято в Украйна“, изрази притеснение проф. Гечев.