България е единствената страна от ЕС, която разделя секторите хотелиерство и ресторантьорство, където ДДС ставката до ковид кризата беше различна. Намаленото ДДС в ресторантьорския бранш ни спаси по време на кризата и изсветли сектора. Трябва да се запази! Надяваме се на редовно правителство и настояваме следващият министър на туризма да е човек врял и кипял в нашия сектор, коментира за СайтЪТ Ричард Алибегов, председател на Българската асоциация на заведенията.
Готов ли е браншът за новия туристически сезон, кои са най-сериозните проблеми?
“Проблеми има страшно много, най-големият проблем, е проблемът с кадрите, който се появи поради ковид. По-голямата част от обучените кадри напуснаха нашия бранш и се ориентираха към други браншове. И не поради това, че не се плаща в нашия бранш, както се опитаха синдикати и анализатори да обяснят, а защото по времето на пандемията нашият бранш се оказа изключително несигурен. Ние повече от десет месеца бяхме затваряни, отваряни, ако работехме, то беше с някакви ограничения. Сега е 2023-та, първата година, която е без каквито и да било ограничения. И отново казвам, огромен е проблемът с кадрите. Тук вече държавата отново е препъникамък, тъй като Агенция по заетостта и Агенцията за чуждестранни работници в България досега не е имала такъв наплив. В момента този наплив е огромен, хиляди хора на ден подават документи. Администрацията я мързи да си върши работата.

Снимка: Обучение на студенти във ВУМ – Варна от световно известните кулинари шеф Джанфранко Киарини и шеф Анна Киарини
Чакаме по 4, 5, 6 месеца са одобряване на документи, при условие, че сме предоставили абсолютно всичко. Най-лошото е, че хората от другата страна също чакат с месеци и стоят без работа, като или се отказват на финала или си намират друга работа. Никакава предвидимост нямаме за бизнеса. Разбира се, се развихри корупция и в тези агенции, а преди това не е имало такава. Нещата отиват на зле, но ако няма редовен кабинет, няма на кого да се оплачем. Нужно е да бъдат назначени нови хора в тези агенции. Като цяло туризмът има нужда от около 40 000 души кадри. Вземаме ги отвън, от Турция, Молдова, Киргистан, Македония и Сърбия, тези хора минават именно през тези агенции. Някои от тези хора искат да останат тук, защото са доволни от условията. Не всички искат да работят, и сред тях има лоши попадения, мързеливи и безотговорни. Държавата трябва да вземе резки мерки, защото туризмът внася повече от 13 млрд.лв. в бюджета, а могат да са повече, а затова ни трябват кадри. Затова подчертавам, че ние не искаме нищо от държавата, освен да си върши работата. Ние се оправяме сами с външни фирми. Когато опреш до държавната администрация, пак спира всичко.

Снимка: Обучение на студенти във ВУМ – Варна от световно известните кулинари шеф Джанфранко Киарини и шеф Анна Киарини
Като цяло нашият бранш не е свикнал да има помощ от държавата! За пръв път сблъсъкът с държавата беше по време на ковид кризата. До тогава не сме искали нещо, само сме давали. Били сме подложени къде на рекет, къде на проверки нон стоп.
Това, което се опитват да обърнат срещу нас, е че ресторантьорите само искали, искали…Но ние сме единственият бизнес, който 11 месеца стоя затворен. Всички тези анализатори, които се разхождат по студията, нямат бизнес, не са дали хляб на един човек, не са подписали един трудово договор за друг, нямат право да се изказват по наш адрес. Само ние знаем какво преживяхме и колко хора си загубиха бизнеса. Не е морално да сочат с пръст към нас, при положение, че ние сме най-чистият сектор.

Снимка: Обучение на студенти във ВУМ – Варна от световно известните кулинари шеф Джанфранко Киарини и шеф Анна Киарини
При нас няма обществени поръчки, където се краде много! Няма държавни пари, където се краде много! Няма еврофондове, където се краде много! И тук да сочиш бранша като корумпиран и да обвиниш ресторантьорите и фитнесите за 6 млрд.лв. дупка, това са популистки политически изказвания, от които ни дойде до гуша! И най-вече от хора некомпетентни за бранша, омръзна ни да се упражняват върху нас!
Що се отнася до анализите, че печалбата на заведенията е по-голяма от преди ковид кризата, т.е. през 2019 година, тя само на хартия е по-голяма! Това е поради инфлацията, поради намаленото ДДС, ние отдавна казахме, че това намалено ДДС отива в данък печалба. Иначе сме далеч от 2019-та година.
Видях данните на Министерство на туризма, от служебния министър. Говорих с много хора в провинцията, в големите градове, нищо общо няма това, което се изнася от министерството. Ние в бранша виждаме, че сме с 25-30% под 2019 година, като имате предвид как са се вдигнали цените от тогава, така че, нищо общо.
Потокът на туристи не е същият, няма го този поток от 2019 година. Тогава нискобюджетните компании, 3-4 на брой, кацаха по три-четири пъти на ден в София и излитаха, трафикът беше огромен, това съвсем не е така, каквото и да се опитва да ни вмени министерството.
Въпреки проблемите, браншът ще бъде готов за новия сезон, разбира се.
На прага сме и на нов бюджет. Когато се заговори за бюджета на държавата, отново знайни и незнайни анализатори и синдикати се опитват да вменят, че 6 млрд.лв. дупка в бюджета ще се оправи с връщане на ДДС ставката на ресторантьорите. Всъщност нашите и на фитнесите са общо 210 млн.лв. и това не е загуба.
Ние от Асоциацията поискахме и получихме данни на НАП и НОИ и се оказа, че се внася повече ДДС в момента от ресторантьорския бранш, много повече данък печалба. Осигуровките също са много високи в бранша.
Изпускат това, че през 2020 година, когато минималната работна заплата беше 640 лв. в държавата, при нас беше 800 лв. и това беше по наше предложение. И от тази гледна точка вноските са доста пораснали, но ще имаме точен анализ, който ще оповестим, за да спре това говорене на хора, които нямат нищо общо с туризма, но обичат да си чуват гласа в ефир и да участват във форуми, където говорят неистини или откровени лъжи.
Никой от тези анализатори не е стъпил на нито един документ от НАП и НОИ. Ние за да не говорим празни приказки изискахме тази документация. Сега мога спокойно да кажа, че тази мярка 9% ДДС е много полезна и за бранша, и за държавата.

Питате какво компенсира липсващите руснаци?
Руснаците трудно може да се компенсират, тъй като руснаците обичаха да харчат много пари. Това го виждаме в София, Пловдив, големите градове, не само в туристическите зони като Варна и Бургас. Такива клиенти като руснаците няма. Те от своя страна се насочиха към Турция, Кипър и там резултатите тази година ще са още по-добри. Ние и Гърция не сме добре. Ако Гърция беше добре, защо се налага да вдига цените с 30% тази година? Този отлив от платежоспособни туристи ще се отрази изключително зле и на нас, и на Гърция”, коментира председателят на БАЗ.

Що се отнася до това какво обещаха предизборно политиците на бранша и какво трябва да се случи от обещаното, Алибегов коментира:
“Това, което задължително трябва да се случи, което го имат в програмата си най-голямата партия ГЕРБ/СДС, ДПС, Възраждане, е запазване на 9% ставка на ДДС. Нещо повече, тя да стане постоянна, защото от всички страни-членки на Европа, ние сме единствената страна, която разделя сектор хотелиерство и ресторантьорство. Навсякъде това е един сектор. То си е един сектор, не може да съществува едното без другото. В 24 страни от 27 в ЕС, хотелиерство и ресторантьорство са със значително по ниска ДДС ставка от нормалната за страната. Тук, в България, от 14 години хотелиерският бранш е на 9%, ние сега покрай ковид станахме на 9% и считаме, че на толкова трябва да останем, тъй като сме основна част от туризма. Тази по-ниска ставка е спомогнала за изсветляване на бранша, за по-големи вноски и като цяло от икономическа гледна точка успя да запази бизнеса ни”.

Питаме длъжник ли е държавата на туристическия бранш по отношение на рекламата?
“Такова нещо като реклама няма! В срещите с партиите сме депозирали, че искаме този път министърът на туризма да бъде излъчен от браншовите организации. Има две-три имена, около които сме се обединили. Чакаме да видим коя партия би направила кабинет или би тръгнала да прави такъв, за да направим нашите предложения. Считаме, че за пръв път туризма трябва да има човек от самия бранш. Не че предишните министри не са се справяли, като изключим служебния министър, който е с ограничени правомощия, но ние не сме имали човек от бранша. На този пост трябва да е човек врял и кипял в туризма, който от години се занимава с туризъм и който ние припознаваме като наш министър. Тогава смятам, че има много неща, които могат да се направят. Ние като асоциация сме готови с предложения и идеи, не всичко е пари. Не всичко има нужда от някакви милиони, има нужда от регулация, от по-малко администрация, има нужда най-вече от предвидимост. Затова се надяваме този път да има най-после кабинет, защото в това висящо положение със служебни кабинети, ние няма как да реализираме нита една от нуждите, които туризмът има, за да може да вървим напред. Служебният кабинет не може да приема и отменя закони, не може да създава наредби и закони, а от това имаме нужда в момента”, категоричен е Ричард Алибегов.
Повече вижте във видеото!