„Президентът да не крие политическия си провал в Европа зад технически критерии“, така съпредседателят на Продължаваме Промяната Асен Василев коментира думите на президента Румен Радев по повод влизането на България в еврозоната, предаде СайтЪТ.
България може да влезе в еврозоната през централния вход още на 1 януари 2024 г. с вече изпълнени 4 от 5 технически критерия. Продължаваме Промяната смятаме, че е напълно възможно да спазим срока, защото основният технически критерий, който не изпълняваме в момента, е свързан с инфлацията в Европа, предизвикана от войната. Припомняме, че Хърватия беше допусната в еврозоната в неизпълнение на два критерия – инфлацията и съотношението на външен дълг към БВП.
Ако служебното правителство имаше воля, можеше да поиска нов конвергентен доклад. В него инфлацията ще бъде замерена от април 2022 г. до април 2023 г. Така страната ни може да изпълни този технически критерий, тъй като ще се вземе предвид понижението на инфлацията през първите три месеца на 2023 г. спрямо същия период на 2022 г.
Относно втория неизпълнен от България критерий за 4 неприети закона, конвергентният доклад трябва да излезе в средата на юни. Дотогава при работещ парламент, тези закони могат да бъдат приети.
„За разлика от властолюбците, които правят всичко възможно да управляват служебно, ние направихме партия и се явихме на избори, за да спечелим доверието на хората.“, допълни Асен Василев.
По рано днес Румен Радев направи коментар за еврозоната
Според Радев служебното правителство е постигнало най-големия напредък към еврозоната – подписването на Меморандума за производство на евромонетите.
Той обаче уточни: „Служебното правителство не може да компенсира липсата на политическа воля от партиите в предишния парламент, които отказаха да приемат законите за еврозоната”.
„Някои явно искат да влезем в еврозоната през задния вход, както влязоха и в политиката и както си представят решенията на много от проблемите ”, обясни държавният глава. Той уточни, че влизането в банковия съюз не е въпрос на надхитряване и шмекеруване, а на доверие и прозрачност и реални постижения.