Един от иновативните през 2015 година проекти във Варна, който обаче въпреки добрата си реализация, така и не намери смислено приложение, са закритите велопаркинги. Пръснати във всички райони на града, от самото им изграждане, съоръженията стоят под ключ. Много от тях са тотално занемарени и пълни с отпадъци, други се ползват за съхранение на инструментите на сметопочистващите фирми, а на пръсти се броят онези, които реално вършат работа на колоездачите в морската столица, видя репортер на TheSite24.
Съоръженията бяха изградени по проект на Черноморската регионална агенция за управление на енергията в сътрудничество с община Варна, като стойността на конструкциите е над 200 хиляди лева. От общинската администрация бяха делегирани права на районните кметства, които трябваше да стопанисват и отдават чипове за ползването на велопаркингите.
Във времето обаче или имаше проблем с чиповете, или вандали успяваха да повредят ключалките, така че нуждаещите се от услугата постепенно загубиха интерес от това да се възползват от нея като ненадежна и затормозяваща. Вместо това собствениците на велосипеди катерят етажите и ги оставят на междуетажните площадки пред дома си, като в същото време в социалните мрежи валят съобщения за откраднати колелета.
Нужно е община Варна да влезе в ролята си на добър стопанин и да вземе решение каква ще е съдбата на съоръженията, така че те да не стоят като паметник на едни добри намерения с изтекла гаранция.
Докато закритите велопаркинги стоят под ключ, много младежи търсят подходящо място, където да се събират и общуват. Вместо да трошат детските площадки, откъдето често са гонени, защо не бъде обмислен вариантът именно тези пространства да бъдат превърнати в безопасно място за престой и полезни занимания за подрастващите срещу условието именно те да ги почистват и пазят от набези, като това бъде регламентирано със знанието и съгласието на родителите.
Именно те ще носят отговорността при повреждане на общинската собственост. Така младежите също могат да бъдат провокирани да носят отговорност срещу “услугата” да имат свое място с покрив за подходящи занимания.