По повод 145 години от Освобождението на България, Сдружение за възстановяване на българската слава „Бран“ обявява конкурс за детско творчество, съобщи за СайтЪТ Анатоли Атанасов.
Творбите се приемат до 30.06.2023, а темата е „България никога няма да забрави своите храбри синове и дъщери“.
Целта на конкурса, е да се стимулира развитието на детското творчество и въображение и даде възможност на децата да споделят своите идеи и знания по повод Освобождението;
Да се провокират творческият потенциал, положителното мислене и родолюбивите нагласи на младите хора;
Да се насочи вниманието на учениците към историческата памет и събитията, свързани с великите личности на България;
Да се стимулира търсенето и познаването на младите хора на родовата памет и съхраняването на спомените и преданията в нея.
Право на участие в конкурса имат ученици до XII-ти клас, разделени в три възрастови групи, както следва:
- До IV клас;
- V-VII клас;
- VIII-XII клас.
Конкурсът се провежда в пет раздела:
- Раздел изобразително изкуство
Всеки участник има право да участва с една рисунка с размер до максимум 35х50 см., без паспарту или рамка. Разрешава се използването на всякаква техника – масло, акрил, акварел, темперни бои, пастели, графика, молив, туш, колаж.
На гърба на всяка творба е необходимо да бъдат отбелязани четливо:
- трите имена на автора;
- възраст;
- училище или школа;
- ръководител /ако има такъв/;
- телефон за връзка;
- електронна поща;
- Раздел фотография
Всеки участник има право да участва с една фотография. Фотографиите могат да бъдат в цвят, монохромни или колажи и допълнително обработвани с всякакъв софтуер. Фотографиите се изпращат разпечатани на фотографска хартия с размер до максимум 35х50 см. и ако е приложимо във формат .jpg на електронната поща.
Към фотографиите е необходимо да се приложи четливо следната информация:
- трите имена на автора;
- възраст;
- училище или школа;
- ръководител /ако има такъв/;
- телефон за връзка;
- електронна поща;
- Раздел есе
Всеки участник има право да подаде едно есе, лично творчество и посветено на историческа личност или събитие от българската история. Обем на есето до 500 думи, размер на листа А4, файлов формат .doc /MS Word/, шрифт Times New Roman, размер на шрифта 12 pt.
Към есето е необходимо да се приложи следната информация:
- трите имена на автора;
- възраст;
- училище или школа;
- ръководител /ако има такъв/;
- телефон за връзка;
- електронна поща;
- Раздел поезия
Всеки участник има право да подаде една творба, индивидуално написана и посветена на историческа личност или събитие от българската история. Обем на творбата до 2 страници, размер на листа А4, файлов формат .doc /MS Word/, шрифт Times New Roman, размер на шрифта 12 pt.
Към творбата е необходимо да се приложи следната информация:
- трите имена на автора;
- възраст;
- училище или школа;
- ръководител /ако има такъв/;
- телефон за връзка;
- електронна поща;
- Раздел проза
Всеки участник има право да подаде един разказ, индивидуално написан и посветен на негов или неин родственик свързан със или участник в събитие от българската история. Обем на творбата до 2 страници, размер на листа А4, файлов формат .doc /MS Word/, шрифт Times New Roman, размер на шрифта 12 pt.
Към разказа е необходимо да се приложи следната информация:
- трите имена на автора;
- възраст;
- училище или школа;
- ръководител /ако има такъв/;
- телефон за връзка;
- електронна поща;
- кратка биографична информация за личността описана в творбата;
Всички творби за конкурса се изпращат на адрес Варна 9002, ул. „Генерал Столетов“ 3, за Съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва /СОСЗР/ и ако е приложимо на електронна поща svbs.bran@gmail.com в срок до 30.06.2023г.
Конкурсните материали ще бъдат изложени в сградата на СОСЗР на ул. „Генерал Столетов 3“ до 10.09.2023г и на фейсбук страницата на СВБС БРАН. След тази дата конкурсните материали ще бъдат на разположение за изложби по заявка от училища и други учреждения по график утвърден от организаторите. За контакти – Анатоли Атанасов тел: 0886 / 37-65-29
До 10.08.2023г. ще може да се гласува за всяка творба на страницата на СВБС БРАН в фейсбук. 30% от крайната оценка ще се формира от броя получени харесвания до тази дата.
До 30.08.2023г. компетентно жури от 8 члена, съставено от професионалисти във всяка от отделните области, ще оценява окончателно творбите в различните раздели и възрастови групи. Решението на журито е окончателно.
Крайното класиране ще бъде обявено на страницата на СВБС БРАН в фейсбук и на интернет страницата на организацията – http://npobran.com/ на 01.09.2023г.
Награждаването ще се състои на 08.09.2023г.-петък в Клуб на Съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва (СОСЗР) Варна, находящ се на ул. „Ген. Столетов 3“ от 15:00 часа.
Ще бъдат връчени предметни награди и грамоти за 1-во, 2-ро и 3-то място в различните раздели и възрастови групи, специални и поощрителни награди. Всички участници ще получат диплом за участие в конкурса.
Отличените творби ще бъдат публикувани на страницата на СВБС БРАН в фейсбук и на интернет страницата на организацията – http://npobran.com/.
Конкурсните материали не се връщат, като организаторите си запазват правото да ги популяризират в печата и електронните медии.
Авторите на номинираните творби ще бъдат уведомени по телефона или по електронната поща в зависимост от посочения от тях адрес за комуникация.
Участието в конкурса се приема за съгласие за публикуване на изпратените творби и на предоставените лични данни на авторите с цел популяризиране на инициативата.
Повече за Сдружение „БРАН”:
Сдружението е колективен член на най-старото военно-патриотична организация в България – Съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва.Дейността на Сдружение „БРАН“ е насочена към всички, които се отнасят с любов към историята на България и с уважение към всички нравствено-етични ценности, съхранени през вековете от нашия народ!
Основни цели на Сдружение „Бран” са възпитанието в граждански ценности и изграждането на национално самочувствие (особено у младото поколение), съхранението на традициите и на духовното и културното ни наследство, формирането на култура на свободното време и на активно отношение към българската природа.
С ясното съзнание, че патриотичните традиции са свързани с военните традиции, Сдружение „Бран” има за своя основна цел младите хора да бъдат въведени по интересен и нагледен начин в културата, бита, обичаите и военното изкуство на българите от времето на хан Аспарух до наши дни чрез различни форми на възстановки, игри и забавления. Съживяването на исторически епизоди има своя безспорен възпитателен смисъл – както за децата, така и за техните родители. Сдружение „БРАН“ предлага участие в подготовката и провеждането на военно-исторически демонстрации във връзка с чествания и годишнини, празници и други мероприятия. Тези събития гарантират удовлетвореност и незабравими моменти както за всички зрители, така и за самите участници. За желаещите да се присъединят, са предвидени занятия по усвояване на прабългарските бойни умения като конна езда, стрелба с лък, хвърляне на копие, боравене с бич, както и занимания, свързани със съвременни бойни спортове, като сценична фехтовка, различни форми на сценично движение и други. То инициира и подпомага дейности, свързани с безопасността и оцеляването в природна среда, с опазването на българската природа чрез съдействие с институции в резервати, защитени зони и национални паркове.
В Сдружението членуват юристи, филолози, завършили специалност „Национална сигурност и отбрана“, педагози.
През тази година „БРАН“ бе съорганизатор на Общоградското поклонение в памет на Апостола на Свободата Васил Левски, проведено на 19.02.2023 год. съвместно с Военноморски сили на република България, Община Варна, Общобългарски комитет „Васил Левски“ и с подкрепата на Висше Военноморско училище „Никола Вапцаров“, Областна администрация -Варна, Регионално управление по образованието Варна, РЕКИЦ-читалища Варна, Сдружението на писателите -Варна, Варненска и Великопреславска митрополия и Областна дирекция на МВР Варна.
В настоящата година предвиждаме провеждането на 11-ти културно-исторически спектакъл под надслов „Българската армия – от Аспарух до наши дни“. Спектакъла пресъздава епизоди от историята на Славната българска армия от времето на Аспаруховите воини, преминем през Първо и Второ българско царство, народо-освободителните борби, Руско-турската, Сръбско-българската, Първа и Втора световни воини и завърши с демонстрация на умения в изпълнение на съвременните български военнослужещи и тази година то отново е предвидено в дните около един от най-светлите български празници – Деня на Съединението на България и ще се състои на 10.09.2023 година в Кметство Тополи Община Варна. Участие в него са заявили Военноморски сили, Граничен полицейски участък, Жандармерия и СОБТ, Клубовете за военно-исторически реконструкции “Братя по оръжие” и “Миноносец “Дръзки”, Регионално дружество “7-ми Пехотен Преславски полк” град Велики Преслав, Сдружение “Бага-тур” от град Стара Загора заедно с сдружение
” Калиферови хайдути” от градовете Копривщица и Калофер, Сдружение „Чигот“. В концертната програма ще се включат деца от школа „Алегра“, гайдарска формация „Тракия“ и Общински детски комплекс Варна.
През изминалата 2022 година участие в него отново взеха Сдружение за възстановяване на българска слава “БРАН”, Клубове за исторически реконструкции “Братя по оръжие” и “Миноносец “Дръзки”, Регионално дружество “7-ми Пехотен Преславски полк” град Велики Преслав, Сдружение “Бага-тур” от град Стара Загора заедно с сдружение ” Калиферови хайдути” от градовете Копривщица и Калофер. Кулминацията на събитието бе представена от Авиобаза “Чайка” към Военноморските сили на Република България. Същото започна с песни от традиционния български фолклор в изпълнение на завършилите в челната тройка в “България търси талант” деца от гайдарска школа “Тракия” град Аксаково. Събитието продължи с изпълнение на български военни маршове от Представителен духов оркестър на Военноморски сили на Република България, а след това шествие с всички участници и гости на мероприятието.В него за пореден път участие взеха деца от подпомагащи в редица концерти а Фондация “Искам бебе” школа “Алегра” от град Стара Загора, а с демонстрации на техника и въоръжение се отличиха и като част от въоръжените сили в близко минало и настояще регионалните звена на Главните дирекции “Жандармерия и СОБТ” и “Гранична полиция” към Министерство на вътрешните работи, Служба “Военна полиция” и “Пункт за базиране” към Военноморска база Бургас към Министерство на отбраната, Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва, Съюза на подводничарите в България, три рокерски клуба, представители на сектор “Пътна полиция ” към Областна дирекция на МВР Варна.
Общия брой на участниците в събитието бе над 350, а зрителите поне 1000 души.
Съпътстващо събитие е и организирания детски конкурс за рисунка/снимка и разказ или есе на тема „България винаги ще помни своите храбри синове и дъщери“. Конкурса ще се проведе в училищата в град Варна, читалища и частни школи. В журито са поканени и потвърдили подкрепа представители на Българска национална телевизия Варна, Общински детски комплекс Варна, поета и художник Иван Обретенов, историка и Член на УС на национално дружество и Председател на Общински комитет „Васил Левски“ професор Станка Димитрова, учителката по БЕЛ и писател Юлияна Раева, говорителя на Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи Варна Светла Златева, както и фотографа към Радио Варна Румен Сарандев. Председател на конкурсната комисия е Заместник.-началникът по операциите на Щаба на Военноморските сили Капитан 1-ви ранг д-р. Ваньо Мусински.