Семейство съди болница за половин милион лева
Семейство от Варна съди Майчин дом заради смъртта на дъщеря им. Трагичната история разказва майката Надежда Маринова във Фейсбук. Ето какво написа жената в социалната мрежа:
Пиша този пост, за да разкажа историята на дъщеря ми Изара. История, която продължи само 160 дни.
Изара, втората ми дъщеря, се роди на 11.01.2023г., без дишане и без сърдечна дейност. Състоянието ѝ беше резултат от неправилно определен метод на раждане от моя акушер-гинеколог, д-р Мирослав Иванов, довел до руптура (разкъсване) на матката ми 5 дни преди термин и последвала неадекватна реакция на дежурния екип в МБАЛ „Майчин дом“ – Варна, който остави здравото ми бебе да се задушава в мен в продължение на 50-60 минути, преди да успее да се организира да започне спешно Цезарово сечение.
След съмнителни реанимационни действия мъртвородената Изара беше съживена, но с много тежки увреждания на мозъка поради продължителната липса на кислород. Следващите пет месеца, Изара прекара в няколко различни болници в несъвместимо с живота състояние. Лекари с огромни сърца и безкрайни професионалисти в АГ болница „Проф. Д-р Димитър Стаматов“ – Варна, в МБАЛ Токуда – София и в МБАЛ „Сърце и мозък“- Плевен, се грижиха денонощно за Изара и правеха и невъзможното, за да се борят за възстановяването ѝ. Въпреки желанието, обичта и надеждите на всички, на 20.06.2023 г. тя си тръгна от този свят.
За съжаление на фона на това трагично преживяване се сблъскахме с липса на какъвто и да е лекарски морал и емпатия от Д-р Мирослав Иванов и екипа на МБАЛ „Майчин дом“- Варна. Те не само че не дадоха обяснение, отговори и не заеха адекватна позиция за случилото се, но си позволиха да обвинят нас за трагичния развой на събитията и да разпространяват невярна информация за мен и историята на бременността ми.
Заради всичко това и заради останалите случаи на пострадали при раждането майки и загубени бебета в МБАЛ „Майчин дом“ – Варна и в други болници, с които се запознах покрай нашата лична трагедия, аз и съпругът ми решихме да осветлим нашия случай. Правим го, защото искаме да спасим други бебета и семейства, защото вярваме, че не трябва да се допускат фрапантни пропуски и случаи като нашия и най-вече, за да станат болниците по-сигурни и безопасни за всички раждащи и техните бебета.
Предприехме всички законови действия включително, сезирахме Прокуратура, заведохме граждански иск, сезирахме Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ и всички останали компетентни институции. Предстои да разкажем историята си и в националните медии – такава каквато в действителност се случи. Ние нямаме какво да губим и не искаме отмъщение, но вярваме, че можем да помогнем.
Родителите на бебето, което в края на януари беше транспортирано със самолета „Спартан“ в София, говорят за първи път пред БТВ.
След дълго чакано първо дете, родено със секцио през 2021 г., Надежда и Павел разбират, че ще стават родители за втори път.
„Това за нас беше огромно щастие и дар за Бога. Д-р Иванов ме увери, че за мен подходящият метод е естественото раждане, и то е по-без рисково за бебето“, разказа Надежда Маринова, майка на Изара.
Раждането започва на 11 януари. При постъпването в „Майчин дом“ във Варна показателите на детето са добри, но рязко се влошават. Започва да се сформира екип за спешно секцио – майката е развила едно от най-сериозните усложнения, които в голяма част от случаите са застрашаващи живота и състоянието на бебето.
„Повече от 50-60 минути аз бях в лечебното заведение, пристигнах там със здраво бебе. И екипът не можа да направи нищо, за да го извади“, добави Маринова.
„Изваждат Изара без дишане, без сърдечна дейност. След съмнителни реанимационни мероприятия успяват да я върнат“, каза Павел Маринов, баща на Изара.
Бебето е стабилизирано в друга болница във Варна две седмици по-късно малката Изара е транспортирана в София. Но пораженията са необратими. На 20 юни момиченцето издъхва.
„Няма данни да е информирана за всички рискове, присъщи на нормално раждане след цезарово сечение толкова скоро преди забременяването. Както и предвид останалите рискови фактори – имала е операция от инфекция веднага след цезаровото сечение, както и манипулация, свързана със спонтанен аборт преди последното забременяване“, каза адвокат Мария Шаркова.
След иска са наложени са запори на сметките на болницата и на лекаря. Според Майчин дом – Варна и лекуващият лекар – екипът е свършил работата си „компетентно и професионално“.
По искане на адвокатите на семейството, инспекторатът на здравното министерство проверява констатациите на Медицинския надзор по случая, който не е открил нарушения.
Адвокатът на почерненото семейство обясни, че предявените две искови молби – към д-р Иванов и към „Майчин дом” – Варна, претендират за по 250 хиляди лв. обезщетение. За нанесени болки и страдания на майката пък юристът иска обезщетение в размер на 50 хиляди лева. Запорирани са сметките както на лекаря, така и на болницата.