Очаква се през зимата отново да наблюдаваме удивително красивото природно явление
В България този октомври станахме свидетели на Северно сияние, което завладя небето над страната ни. Оптичното явление не е типично за тези географски ширини. Каква обаче е причината Северното сияние да се наблюдава много по-на юг от обикновено?
Особено интензивна слънчева буря – изригвания, които изтласкват електрически заредени частици с висока скорост от Слънцето, казват специалистите. Слънцето в момента е в пикова активност от 11-годишния си цикъл, така че цяла зима можем да очакваме подобни явления.
Как да се информираме за предстоящо Северно сияние и къде то може да се наблюдава най-добре – отговори пред Darik на тези въпроси дава варненският астрофотограф и травел блогър Росица Димитрова. Тя засне розовото небе над Побити камъни.
За да увеличите шансовете си да видите сияние, трябва да имате предвид фактори като облачно време и светлинно замърсяване, които биха затруднили или направили невъзможно наблюдението му. Важно условие е да излезете извън града. а на север да няма големи градове, обясни астрофографът.
Появата на Северно сияние трудно може да се предвиди с точност. Приложения за прогнозиране на сияние могат да помогнат да разберете кога да наблюдавате удивително красивото природно явление.
Пред TheSite24 Антоанета Аврамова-Бончева, преподавател в Народната астрономическа обсерватория с планетариум във Варна и асистент в Института по астрономия към БАН заяи, че Северното сияние не е нищо опасно или нестандартно явление, но за нашите георграфски ширини – действително е нетипично. Тя посочи, че все пак Варна е доста далеч от полярните райони, в които се наблюдават такива полярни сияния.
“За мен е интересно как се случват самите сияния. Нашата звезда Слънцето изхвърля непрекъснато т.нар. слънчев вятър, т.е. заредени частици със скорост между 400 и 700 км./сек.
Когато обаче Слънцето е в момент на активност, в какъвто сме в момента, то може да изхвърля и вещество и това вещество всъщност представлява заредени частици – протони и йони. Част от тези частици достигайки до магнитното поле на Земята, могат да взаимодействат със земната атмосфера през магнитните полюси. Това е причината сиянията да се наблюдават в най-северните и най-южните части на планетата. Когато една от тези заредени частици започне да взаимодейства с кислорода или азота в атмосферата – може да се предизвика възбуждане на тези атоми”, добави Антоанета Бончева.
Повече вижте във видеото:
“Червеният и зеления цвят се получава при взаимодействие на заредени частици с кислород. а когато имаме синьо полярно сияние – тогава имаме взаимодействие на заредени частици с азот. Ние наблюдаваме червено сияние защото то е и най-високо в атмосферата, на височина над 300 км. надморска височина”.
Сиянието над България е изключително рядко явление, видимо само при силни магнитни бури
Антоанета Бончева бе категорична, че няма нищо опасно и дори приветства хората да го наблюдават, защото това е нещо, което ще им се случи веднъж на 20 години.
“Това е наистина уникално изживяване и хората могат да са спокойни, защото няма нищо притеснително”, каза в заключение астрофизикът от Варна.