Шефът на ОП “Синя зона” Младен Иванов обясни пред репортер на СайтЪТ какви са пораженията върху Рибарското пристанище “Карантината” след урагана на 19 ноември и защо стойността на щетите е за 1,4 млн.лв.
Бурята от ноември нанесе щети за над 1,4 млн. лв. на рибарско пристанище “Карантината”
“По време на урагана на 19 ноември, който връхлетя Варна, аз бях на Рибарското пристанище “Карантината”. Имаше над 6 бала вълнение и то много продължително време. Заради самия вятър вълнението на морето преливаше над вълнолома. Посоката на вятъра беше северозападна, а входа на пристанището е от запад. Така се вдигна нивото на пристанището с 1,30 м. Всички лодки, които са сложени на дървените скари, бяха изместени от водата на една страна. Направихме всичко възможно да няма щети по нито един плавателен съд. Веднага след щорма възложихме водолазно обследване и обследване на самата кейова стена.
Община Варна трябва спешно да възстанови бронировката на кейовата стена на пристанище Карантината
Това, което показа водолазното обследване, е, че понтонът е изместен с половин метър, те са четири понтона, съединени в един. Съоръжението, което е за достъп под кейовата стена към понтона, т.нар. сходня, има скъсани греди по нея. Колегите дори ги извадиха от водата. Установихме още, че по самия понтон има скъсани връзки. Самите понтони подлежат на ремонт. Ние се свързахме с производителя веднага, за да искаме оферта за ремонт. Към настоящия момент, въпреки два пъти седмично напомняне на този производител, нямаме оферта и нямаме цена. В неделя пак имаше силно вълнение и всички заварки, които са алуминиеви профили по сходнята, се скъсаха. Колегите обезопасиха района и ги махнаха. Трябва да се купи нова сходня, която да се направи както трябва. Тази беше неподвижна, а новата трябва да може да се вдига над понтона, за да няма такива проблеми. Гаранцията за самия понтон е изтекла преди една година.
По-сериозното, за което имаме цени, е бронировката на кейовата стена. Обследването показа, че каменните късове ги няма, морето ги е свлякло навътре и при следващи бури може да се подкопае самата кейова стена.
Това, което проектантът е дал като предписание, е да се сложат тетраподи, каквито е нямало до момента. До сега е имало насипен тип. При поставянето на тетраподите, водолаз помага да се вклинят един в друг и няма да има такова въздействие.
За да се възстанови това, което беше, стойността е малко под 500 000 без ДДС, а за да не се случва никога повече, е около още 700 000 лв., за да се “гаси” вълната по-рано.
Това, което кметът Благомир Коцев е възложил, е пълен одит от препроектни проучвания до проектиране и изпълнение. Проектът е сериозен и като излязат резултатите, кметът ще ви запознае с тях.
Ние с това пристанище имахме и продължаваме да имаме проблеми. При подаване на документите за експлоатационна годност в Морска администрация, ни беше разрешено само за 43 плавателни съда. Получихме предписание от самата Морска администрация какво трябва да се донаправи, защото имаше липса на мъртви котви, нямаше съде да се вържат лодките вътре, отбивни съоръжения. Беше направена обществена поръчка, но поради обжалване се забави. През лятото процедурата бе завършена и вече кандидатствахме за 116 плавателни съда.
Когато кандидатствахме, Морска администрация ни изиска техническа документация за самия понтон. До момента не бяха искали такава. Такава документация липсва. Ние направихме допълнително обследване и се оказа, че трябва да се сложат нови котви, така, както се изисква, за да може да устои на метеорологични условия.
Мина обществена поръчка, има избран изпълнител за тези мъртви котви, като цената е около 120 000 без ДДС за дейността, която предстои да се извърши и е възложена.
След бурята преди един месец, вече ще трябва да се възстановят и връзките между понтоните и да има нова сходня, която да осигури достъпа до понтона. Вариант е и да го няма понтона. От друга страна по европроекта той трябва а да е там.
Пристанището е застраховано за цялата стойност като актив. Завели сме щета. Предоставили сме количествено-стойностна сметка за тетраподите. Като имаме цена и за понтон, ще представим и нея. Но не знаем какво ще поеме застрахователя и какво ще възстанови застрахователя. Предстои те също да направят оценка и това ще се проточи във времето”, коментира Младен Иванов.
Припомняме, че Проект „Модернизация и реконструкция на рибарско пристанище „Карантината“, местност „Карантината“, район „Аспарухово“, община Варна“ се финансира по Процедура BG14MFOP001-1.008 „Рибарски пристанища, кейове за разтоварване, рибни борси и покрити лодкостоянки“, Сектор „Инвестиции в съществуващи рибарски пристанища” на Програма за морско дело и рибарство (ПМДР) 2014-2020 год., чрез Европейския фонд за морско дело и рибарство.
Чрез реализацията на проекта се реконструира и модернизира съществуващото рибарско пристанище, чрез изпълнение на СМР и доставки, свързани с изграждане на хидротехническите съоръжения в акваторията, инфраструктурата с необходимите съоръжения и основната сграда на рибарското пристанище със смесено предназначение.