След сигнал на СайтЪТ: Община Варна почисти незабавно уникално място, превърнато в блато и сметище! Арх. Бузев обясни защо се бави изграждането на археологическия комплекс!

Зоната на уникалните археологически находки на ул. “Цар Симеон I” се е превърнала в блато и микросметище, установи репортерска проверка на СайтЪТ. Медията ни подаде сигнал за замърсяването до Община Варна, откъдето разпоредиха незабавно почистване на мястото.

“Във връзка с получения сигнал за замърсяване на археологическите разкопки на ул. „Цар Симеон I“ в гр. Варна, Ви информираме, че са предприети незабавни мерки по почистване.

На 07.12.2022 г., същите са почистени от едрогабаритни отпадъци, битови отпадъци и чували с листа от служители на фирмата, извършваща дейности по събиране и транспортиране на битовите отпадъци на територията на община Варна, съобщиха за медията ни от дирекция „Екология и опазване на околната среда“.

Имаме уверението, че нарушителят и санкциониран.

Главният архитект на Община Варна коментира за СайтЪТ, че “препъникамъкът” при изграждането на атрактивен комплекс на мястото, е забавянето от страна на Института за опазване паметниците на културата:

“Пратих писмо миналата седмица на директора на Националния институт по случай първата годишнина, с пожелание да не е от поредицата годишнини, за съгласуване на заданието за изработване на проект за реставрация и адаптация на Южната порта на древния Одесос, която открихме, когато правехме улица “Цар Симеон I”. Във всеки бюджет прехвърляме средства за проект. Разбирам колегите, че са натоварени, но това е култово място не само за Варна, но и за страната. Там трябва да работят постоянно помпи, които да извличат подпочвените води, заради които мястото се превръща в блато. Целта ни там не е да построим някаква сграда, а да съхраним архитектурното си наследство. Не разбирам наистина какво толкова като време е необходимо, за да се подкрепи едно такова социално и обществено мероприятие. Ние сме туристически град и ако не си показваме археологията, какво ще покажем. Не е само плажът, нужно е и култура да представим, да усетят вибрацията на града, да почувстват атмосферата. Едва след като мине това съгласуване ще бъде направено задание за проектиране и то с конкурс, тъй като мястото е изключително знаково. След това отново проектът ще бъде върнат за съгласуване. Така че, със сигурност за лято 2023-то туристите ще гледат блатото. Нямам нито оптимистична, нито песимистична прогноза кога ще се случат нещата там”, коментира арх. Бузев.

Какво още сподели главният архитект на Варна- вижте във видеото!

Припомняме, че уникалните находки бяха открити при мащабен ремонт на централната зона преди години.

Ръководителят на археологическото проучване, доц. Валери Йотов съобщи преди време, че находките са Югозападната порта на античния Одесос.

По негова информация, още проф.Михаил Лазаров през 1982 година е правил проучвания в района и тогава е открита част от крепостна стена.

Периодът е римо-византийски, посочи доц. Йотов за БНР и обясни:

“От Западната порта води основната улица, винаги с ориентация “запад-изток”. Строежът е римо-византийски. Все още сме в работна фаза, но със сигурност тази стена е изграждана в епохата на Рим, но след това е била реконструирана и продължила да съществува до края на VI- ти, началото на VII- ми век. Досега имаше само предположения за съществуването и, и то от основателя на българската археология Карел Шкорпил. Той е предполагал, че една от портите на античния Одесос е бил в района на ул. “Драгоман”, доста на север от тук. Тази порта е първата установена при археологически проучвания. Т.е. това е първата порта на древния град.”

Община Варна прие идеята на доц. Йотов на мястото да бъде създаден археологически парков комплекс.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

14°C Усеща се 13°C
1004hPa 63% 40% 4m/s 220deg

6°C Усещане 3°C
999hPa 68% 75% 4m/s 140deg

5°C Усещане 3°C
1001hPa 65% 100% 2m/s 100deg