Станимир Джамбазов, Горско стопанство – Варна: Минута невнимание в гората може да отнеме век възстановяване на екосистемата (ВИДЕО)

C:/Users/Aspire/Downloads/Снимки\

Горските пожари са изключително сериозен проблем, с който се борят както пожарникарите, така и горските служители всяко лято. Пред TheSite24 инж. Станимир Джамбазов от Варненското горско стопанство посочи, че най-често горските пожари възникват от невнимание.

„Минута невнимание, една неправилно изгасена цигара в гората, може да доведе до изключително сериозни последствия, които после отнемат десетилетия, за да се възстанови екосистемата. В гората има страшно много горивна маса – листа, шума, шишарки, отпад от клоните, а разбира се и отпадъци, и поради тази причина е забранено да се пали огън в гората.

В никакъв случай не трябва да се изхвърлят, каквито и да е било отпадъци, особено от пластмаси, дори и фасове от цигари, защото в крайна сметка това освен, че замърсява природата, но накрая стига и до нас“, каза още Джамбазов.

Той отбеляза, че почти всички горски пожари възникват заради човешка небрежност, която макар и неумишлена – води до сериозни последствия.

Палят се стърнища, хвърлят се неизгасени фасове и т.н. Именно затова непрекъснато се опитваме да обясним на хората, че в гората не трябва да се рискуват живота и здравето си, а трябва да уважават гората и че това е място, на което живеят десетки видове животни, а те друг дом нямат. Отделно – залесяването е сложен процес, който е много бавен.

Отделно, в гасенето на всеки един пожар се влага огромен ресурс, пожарникарите, ние горските служители, множество доброволци – правим непосилното, за да защитим населението. Уважавайте природата и тя ще ни се отплати с чист въздух и спокойствие, което в големите градове липсва“, каза още горският служител.

Станимир Джамбазов отбеляза, че нарушителите са застрашени и от сериозна глоба при установяване на нарушение от тяхна страна.

Повече вижте във видеото:

Станимир Джамбазов отправи и съвети към всички, които търсят прохлада през летните месеци в горите:

„На първо място – трябва да носят в себе си аптечка. Освен това е много важно и да се придвижват само по обозначените екопътеки и да не се отклоняват от маршрута си, защото рискуват да се загубят.

Освен това, ако видят диво животно – да не го приближават. Дивите животни рядко нападат, но ако се изплашат стават непредвидими“, отбеляза горският служител.

Край Варна често могат да бъдат забелязани чакали, сърни, дива свиня, благороден елен, бялка, язовец и лисици.

Освен тези животни е възможно хората да попаднат и на змии, които са защитен вид.

Ако видите змия, а в България, отровните са много малко на брой – не я настъпвайте, не я нападайте – просто я подминете. Змиите не са агресивни, ако човек не им посегне, а и те са си вкъщи, а ние сме им на гости, така както и на другите животни“, отбеляза горският служител.

За времето от 1 април до 31 октомври се забранява паленето на открит огън и извършването на огневи работи на разстояние, по малко от 100 м границите на горските територии. Териториалните поделения към СИДП, кметовете и собствениците и ползватели на горски територии трябва да осигурят необходимата организация за осигуряване на пожарната безопасност в горските територии, се казва още в заповедите на градоначалниците.

Областните управители изискват от всички ръководители стопанства, кооперации и др. да проверят състоянието на хидрантите и водоемите на тяхна територия, които се използват при пожари. Още едно изискване е заложено към СИДП – поддържане на всички линейни обекти, които ограничават прехвърлянето на огъня и разпространението му.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

10°C Усеща се 9°C
1010hPa 64% 40% 5m/s 150deg

7°C Усещане 4°C
1006hPa 59% 20% 6m/s 120deg

0°C Усещане -2°C
1009hPa 80% 100% 2m/s 280deg