Стартирах втория етап на проекта за изследване на антарктическите ледници, написа във Фейсбук инж. Цветан Паров, един от учените на българската изследователска база на Антарктида „Свети Климент Охридски“.
С гл.ас. д-р Йорданка Донкова са успели да локализират пукнатини в ледника на границата между акумулативната и аблационната зона и да разположат вътре сензори за температура и посока на въздушните течения на дълбочина от 21 метра!



Красивите кадри доказват хипотезата от предишната експедиция, че пукнатините се разширяват и разтапят ледника отвътре.
Инж. Цветан Паров е спелеолог и докторант в Института за космически изследвания и технологии към Българската академия на науките. Има магистърска степен по аерокосмическо инженерство. По образование е физик. Паров е преподавател в Университета по архитектура, строителство и геодезия.
Ето и видео от изследванията на антарктическите ледници, което инж. Паров е споделил в социалните мрежи:
Инжинерът-физик Цветан Паров работи по проект свързан с измерването на температурните седиментации в кухините на леда, както и дневно-нощните цикли на промени на температурата под леда. Резултатите от проекта ще изследват как дневната температура влияе на нощното топене на ледника. Първите датчици бяха поставени на дълбочина от 9 метра в цепнатини на глетчера Перуника.



