Изпращаме една чудесна година за варненската обсерватория, каза пред репортер на СайтЪТ Свежина Димитрова, директор на НАОП „Н. Коперник“ в морската столица.
„Въпреки войната, която влияе на всеки един от нас – негативно, то за щастие в обсерваторията се случват само хубави неща. Изминаващата вече 2022-ра година беше много успешна за нас, по ред причини. На първо място поставихме новата планитариумна система, която е по проект на Министерството на образованието и науката. Тази проекторна система смея да твърдя, че е от най-съвременните и бих си позволила да кажа най-модерната в момента, в цяла България.
В същото време, в момента тече и усилен ремонт в зала „Планетариум“, която се обновява изцяло, този път благодарение на Община Варна. Залата ще бъде изцяло преоборудвана с нова настилка, нови столове и ще бъде с много освежен вид. Затова и казвам, че ще приключим 2022-ра година много успешно, благодарение на общите усилия на МОН и на община Варна“, каза още Димитрова.
С много голяма гордост директорът на обсерваторията припомни и невероятния успех на олимпийците по астрономия, които завоюваха цели 10 медала от последната Международата олимпиада.
“Както всички знаете, подготовката на Националния отбор по астрономия се проведе във Варна. Всеки един ученик носи заряда и емоциите от собствената си обсерватория или училище. Тук искам специално да благодаря, както на учениците, но така и на техните преподаватели в лицето на г-жа Ева Божурова, г-н Каравасилев и Захари Дончев, които подготвиха отбора на България, а резултатите са налице! Имаме и още множество златни медали, които нашите ученици успяха да завоюват през тази година и ние всички се гордеем с тях!
Свежина Димитрова каза още, че в момента във варненската обсерватория се провеждат два конкурса. Единият конкурс е посветен на 125-годишнина от откриването на електрона. Той е за действаща електрическа верига, както и за постери свързани с откриването на електрона.
“В интерес на истината, изненадах се от желанието на ученици от училището в Братислава да се включат в нашия конкурс. Децата вече са изпратили постера си, с който се включват в инициативата. Освен това, до момента имаме подадени над 50 проекта за действащи модела, които са свързани с електричеството и електрическите вериги.
Другият ни конкурс, който е по-скоро фестивал, е посветен на 500-годишнината от пътешествието на Магелан. И в цялата седмица между 5 и 9 декември в обсерваторията ни ще се проведат различни срещи и обучения, както и предствяния с ученици от варненските училища. Поканили сме и внучката на кап. Георги Георгиев, а така също и ветроходец, който ще покаже уредите за навигация. Освен това имаме и организиран конкурс, отново поветен на пътешествието на Магелан”, разказа Свежина Димитрова.
Оказва се, че картата на Обсерваториите в Блгария ще продължи да се увеличава и през следващата година. Наскоро обсерватория бе открита в Сливен. В близко бъдеще се предвижда нова обсерватория да бъде открита и в Бургас, която ще бъде базирана на Морката им гара.
“Посетителите ще имат възможност да посетят и техния планетариум, който е много по-малък от този във Варна, но най-важното е, че броят на обсерваториите в страната се увеличават. Знам, че и в Пловдив е започнала процедура за изграждането на тяхна обсерватория, но те са на ниво преговори”, каза Свежина Димитрова.
В момента, народните обсерватории в Бългаирия са 8, с тази в Сливен. Има една обсерватория с планетариум в Смолян, която обаче в момента е затворена за ремонт. В Рожен обсерваторията е Национална и тя е км БАН.


