Тодор Балабанов:  Община Варна винаги е подпомагала реализацията на Алеята на книгата – финансово и логистично (ВИДЕО)

Тодор Балабанов:  Община Варна винаги е подпомагала реализацията на Алеята на книгата – финансово и логистично (ВИДЕО)

Община Варна винаги е подпомагала реализацията на Алеята на книгата – финансово и логистично. Това заяви Тодор Балабанов, председател на Общинския съвет във Варна, по време на пресконференция в морската столица, предаде СайтЪТ. Той посочи, че в продължение на повече от 10 години общината е предоставяла безвъзмездно място, услуга по почистване и охрана на събитието, а така също и финансиране на мероприятието. Балабанов разясни и откъде е тръгнала сагата с тазгодишното издание на Алеята на книгата във Варна.

“След разглеждане от ЕСУТ  за мястото на разполагане на съответните обекти през месец март – тази година, ЕСУТ взима решение, че мястото не е подходящо и са отправени предложения за провеждането на събитието на различни места в центъра на Варна. Такива места са например – площада до  сградата на общината, зад Морското казино, чак до пл. „Независимост“, а така и също ул. „Михаил Колони“, която е пешеходна. Съответно от тогава – досега няма никаква реакция от страна на Асоциация „Българска книга“. Тук следва да се отбележи, че ЕСУТ е подходил абсолютно принципно спрямо всички мероприятия, които се провеждат на територията на въпросната пешеходна зона, а именно  от хотел „Черно море“ до входа на Морската градина. Всички организации, с изключение на АБК са се съгласили с промяната на мястото и аргументите на експертния съвет“, обясни Тодор Балабанов.

Видео СайтЪТ

По темата говори и архитект Христо Топчиев, който е член на Експертния съвет от страна на Камарата на архитектите във Варна.

„Всяко предложение за разполагане на шатри и преместваеми обекти преминава през този експертен съвет, включително сме обсъждали и разполагането на шатрите на Алеята на книгата.

Ясно искам да отбележа, че няма човек, който би застанал срещу такова събитие. Организирането на това събитие точно там обаче създава пешеходна тапа и смятам, че всеки един обективен гражданин на Варна вижда, че това е проблем. Когато обсъждахме темата, част от колегите, включително и аз зададохме въпрос към организаторите дали шатрите биха могли да бъдат малко по-малки. Казаха – не може. После попитахме дали могат да ги разположат по друг начин, а не така шахматно, казаха, че пак не може.

Когато видяхме, че няма как да се промени размерът на шатрите и тяхното разположение, започнахме да даваме други идеи за пространства, в които да не възниква затрудняване придвижването на пешеходците. Коментирахме възможността Алеята да се премести на няколко различни локации, а какво в крайна сметка са избрали не мога да коментирам, но лично според мен  – събитието трябва да създава мястото, а не мястото да създава

събитието. Всички искат да бъдат на входа на Морската градина, защото в крайна сметка говорим за търговия и всеки иска да е на възможно най-ключовото място. Площадът до общината е само на 300 метра по-нагоре и според мен е въпрос на елементарно уважение към града, тези шатри да бъдат с размер и разположение, което да позволяват спокойното преминаване покрай тях“, каза още арх. Топчиев.

Тодор Балабанов посочи, че никой от община Варна не е против събитието, дори напротив – приветстват подобни инициативи и това е доказано с помощта, която общината е оказвала на организаторите през годините. Той допълни, че е важно да се вземе под внимание и това, че ако стане инцидент – нито линейка, нито пожарна биха могли да влязат и да осигурят съответната помощ.

„Другото, което тръгна да витае в медийното пространство като теза е, че видите ли – някой от община Варна е лобирал за заведенията, които са в района и поради тази причина не сме искали събитието да бъде там. Това е категорична лъжа! Самата Асоциация на книгата си е провела собствено проучване и по-голямата част от заведенията са казали, че по време на мероприятието – оборотите им се повишават двойно“, обясни председателят на ОбС – Варна.

Антония Йовчева, директор на дирекция „Култура и духовно развитие“ коментира темата с думите, че  10 години общината е водила много добър диалог с Асоциация „Българска книга“.

„Винаги сме се старали да удовлетворяваме необходимостта за създаването на условия, които да подкрепят техните инициатива, така че Алеята да се развива. И ще уточня, както точно имам предвид:

Искат да присъстват водещи писатели и известни личности. Всички разходи, които засягат командировъчните, дневните и въобще разходите на тези известни, интересни писатели, които правят срещи с варненци – се поемат от общината.

Имат нужда от изпълнение на известен квинтет или трио, квартет – и това сме поемали като разход. По-интересното е че от 2015 г. до миналата година, варненските издателства имат своя шатра и тази шатра я плаща община Варна. По няколко хиляди лева. От 5000 до почти 8000 лв. Те се подкрепят всяка година! От 2015 г. до 2022 г. община Варна е подпомогнала Алеята на книгата със сумата от 55 500 лв“, каза в заключение Антония Йовчева.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

22°C Усеща се 22°C
1005hPa 88% 6% 0m/s 0deg

15°C Усещане 15°C
1005hPa 88% 75% 1m/s 0deg

19°C Усещане 19°C
1004hPa 72% 40% 2m/s 90deg