В „Арт салон, малка зала“ на Радио Варна, гр. Варна се проведе информационна среща със заинтересованите лица за представяне на приключилите теренни проучвания на природни местообитания и китоподобни бозайници – Tursiops truncatus /Афала/ и Phocoena phocoena /Черноморска свиня/ – през летния и есенния периоди на 2023г., както и представяне на първи резултати от анализите за карагьозовите риби по проект „Натура 2000 в Черно море“, финансиран по оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“
Доц. д-р Димитър Кожухаров, експерт по местообитания от екипа на изпълнителя по договора ДЗЗД „Понтус Индаго“, представи резултати от проведените през 2023г. теренни проучвания на целевите типове природни местообитания, по договор „Проучване и картиране на разпространението на типове природни местообитания, местообитания на видове и техните популации, и определяне на природозащитното им състояние в морските пространства на Република България. В рамките на летния и есенния сезони теренните екипи са проучвали местообитания „Обширни плитки заливи“, „Подводни или частично подводни морски пещери“ и „Рифове“ в защитените зони от „Натура 2000“, в които те са обект на защита. Изследвани са физикохимичните показатели на водата, направен е количествен и качествен анализ на населяващите ги организми и са описани наблюдаваните антропогенни въздействия.
Екипът на д-р Драгош Мику – експерт по местообитания от ДЗЗД „Понтус Индаго“, е провел теренни проучвания за следните местообитания: „Постоянно покрити от морска вода пясъчни и тинести плитчини“, „Тинесто-песъчливи крайбрежни площи, които не са покрити или са едва покрити с морска вода“, „Рифове“ и „Подводни структури, образували се под действието на просмукващи се газове“.
След края на пещерните мисии и установяването на вторични пещерни форми в някои от тях, експертите препоръчват обособяване на два нови подпипа на местообитанията въз основа на скалния тип – съответно 8330-BG-01 – Карстови пещери, и 8330-BG-02 – Андезитни пещери.
Д-р Кръстю Димитров – експерт по бозайници от екипа на изпълнителя по договора ДЗЗД „Понтус Индаго“ представи резултатите от сезони лято и есен на извършените теренни проучвания на двата вида китоподобни бозайници Tursiops truncatus /Афала/и Phocoena phocoena /Черноморска свиня/.Изследванията по въздух и вода, са установили 250 случаи на наблюдение на китоподобни бозайници през летния сезон, от които: 83 – на вида Афала, 87 – на Черноморска свиня, 66 – на Обикновен делфин и 14 – неустановени; и 43 случаи на наблюдение през есенния сезон: 7 – на вида Афала, 13 – на Черноморска свиня, 18 – на Обикновен делфин и 5 – неустановени.
В рамките на срещата бяха съобщени и първите резултати от извършените анализи и оценки, след изследванията на двата вида риби от рода Алоза през зимния сезон. Данните пред заинтересованите лица и институции представи д-р Десислава Роздина – експерт по риби от екипа на изпълнителя по договора ДЗЗД „Понтус Индаго“. В рамките на проекта са изследвани 102 трансекта. В 13 от тях установена Alosa tanaica /Малка дунавска скумрия/, а в 12 – Alosa immaculata /Карагьоз/.
Най-голяма плътност на популацията от Alosa tanaica тралните проучвания са установили в района на Странджа. Проучванията с хрилни мрежи са регистрирали най-плътна популация от същия вид във водите край Поморие, Дуранкулак и плаж Шкоприловци. Най-висока плътност на популацията от карагьоз е установена на Север – във водите край Дуранкулак и езеро Шабла Езерец.
До окончателното финализиране на договора на ДЗЗД „Понтус Индаго“ предстои:
- Финализиране на оценките за разпространение и референтни стойности за природозащитно състояние на морски типове природни местообитания и видове, и определяне състоянието им на биогеографско ниво в Черноморския Морски биогеографски регион. Тези оценки ще бъдат представени пред заинтересованите страни и ще послужат за националното докладване по Директива за местообитанията.
- Изготвяне на предложение за синхронизиране и оптимизиране на процесите за набиране на данни и докладването им по Директивата за местообитанията, Рамкова директива за водите (РДВ) и Рамкова директива за морската стратегия (РДМС), както и обсъждането им със заинтересованите страни.
- Изготвяне и издаване на Ръководство за определяне на морските и крайбрежни местообитания от европейска значимост в България, като преди това ще бъдат обсъдени предложенията за актуализиране на дефинициите за местообитанията и техните подтипове със заинтересованите страни.
- Изготвяне на схеми за мониторинг на целевите видове и типове природни местообитания и обсъждането им със заинтересованите страни.
- Изготвяне на анализ за достатъчността на мрежата Натура 2000 в морска среда.
- Провеждане на финална пресконференция по проекта.
Основната цел на проект BG16M1OP002-3.005-0001 „Натура 2000 в Черно море“ е завършване на мрежата Натура 2000 в морска среда, в съответствие с изискванията на Директива 92/43/ЕИО за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна (Директива за местообитанията).
Проектът се финансира по процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по приоритетна ос 3 „Натура 2000 и биоразнообразие“ на оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.”. Стойността на проекта е 11 734 980 лева, от които 9 974 733 лева са предоставени от Европейския фонд за регионална развитие, а 1 760 247 лева са национално съфинансиране.
Всички дейности в рамките на проекта трябва да приключат до 30 ноември 2023 г.
Бенефициент по проекта е дирекция „Национална служба за защита на природата“ в Министерство на околната среда и водите.
Предмет на проучване и оценка са седем типа морски и крайбрежни природни местообитания, два вида китоподобни и два вида риби, както следва:
Типове природни местообитания:
• 1110 – Постоянно покрити от морска вода пясъчни и тинести плитчини;
• 1130 – Естуари;
• 1140 – Тинесто-песъчливи крайбрежни площи, които не са покрити или са едва покрити с морска вода;
• 1160 – Обширни плитки заливи;
• 1170 – Съобщества с кафяви, червени и зелени водорасли по скалисти морски дъна (Рифове);
• 1180 – Подводни структури, образували се под действието на просмукващи се газове;
• 8330 – Подводни или частично подводни морски пещери.
Видове морски бозайници:
• 1349 Tursiops truncatus (Афала);
• 1351 Phocoena phocoena (Морска свиня).
Видове риби:
• Alosa immaculata (Карагьоз, Дунавска скумрия);
• Alosa tanaica (Малък карагьоз, Харип)
В рамките на проучвателните мероприятия трябва да бъдат инвентаризирани 17 защитени зони за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна в страната, включващи в границите си морски пространства.