Ученици от 22 професионални гимназии мериха таланти в създаването на модни скици, облекла и сръчност в направата на прически и грим по време на финалите на националните състезания „Млади таланти в модата“ и „Най-добър млад фризьор и гримьор“. В рамките на събитието представители на индустрията оцениха най-добрите ученици и им предложиха възможности за развитие.

Заместник-министърът на образованието и науката Таня Михайлова приветства участниците и техните учители, които ги подкрепят и мотивират да покажат творческите си идеи и проекти. Тя подчерта, че са много важни уменията, които усвояват бъдещите модисти, за да покажат своето въображение и креативност. „Професионалното образование стъпва на уменията – каквото и да знаеш на теория, ако не можеш да го приложиш на практика, нещата не са полезни нито за учениците, нито за бизнеса“, каза заместник-министърът.


Таня Михайлова специално благодари за подкрепата на бизнеса за професионалните гимназии. „Имайте силата да покажете какво умеете, за да бъдете горди и независими“, обърна се тя към участниците, като подчерта, че най-голямата победа на всеки е направеният избор на професионално образование.


Състезанието по мода в Пловдив протече в три категории.
Задачата на участниците беше да представят официално дамско облекло на тема „Реката–живот, емоция, стихия“.
Големият приз на „Млади таланти в модата“ за цялостно представяне грабна Професионална гимназия по облекло „Княгиня Мария Луиза“ в София (с най-много точки от всички категории).
Първа награда за модно ревю спечели Професионална гимназия по лека промишленост, екология и химични технологии в Ямбол.



В представянето с художествена скица първи са от Професионална гимназия по дизайн „Елисавета Вазова“ в София, като индивидуална грамота за първенец получи ученичката Виктория Бърдарова.
В „Сръчни ръце“ първи са от Професионална гимназия по облекло „Недка Иван Лазарова“ в Русе с участник Преслава Личева.
Успоредно се проведе и състезанието „Най-добри млад фризьор и гримьор“.
За модерна дамска визия и грим призовите места бяха за домакините от професионална гимназия по облекло „Ана Май“ в Пловдив – Габриела Драганова и Кристина Кукузанова. За модерна мъжка визия представи Иван Иванов от Професионалната гимназия по кожени изделия и текстил „Иван Богоров“ в Пловдив.

Докато участниците се състезаваха, учениците от „Ана Май“ представиха два уъркшопа. Първият бе по история на маникюра, а на втория имаше диагностика на кожата и поставяне на грим.
Директорът на ПГО „Ана Май“ Емилия Петаларева и нейният екип създадоха прекрасна организация и се погрижиха за настроението на всички участници и гости на празника. Представители на бизнеса връчиха множество награди на участниците – техника, уреди, козметика и дори професионална шевна машина от висок клас и най-модерния софтуер за дигитализация на модната индустрия, които ще са им полезни в професионалното развитие.
Участниците бяха приветствани също от зам.-кмета на града Николай Бухалов, както и от изявени представители на професиите – модисти, фризьори и др., които оценяваха като жури състезателите.
По време на състезанията, в рамките на секторни срещи по проект „Модернизация на професионалното образование и обучение“, се проведоха разговори с директори, учители и ученици. Те обсъдиха предстоящата реформа в професионалното образование и обучение. Обсъдиха и предизвикателствата при бъдещите професии, свързани с услуги за личността и устойчивата мода. учители, представители на висши училища и на браншови организации. Коментирани бяха и възможностите водещи специалисти в областта на козметиката, маникюра и фризьорството да преподават в училища и да запознават учениците с новостите в професиите, с развитието на технологиите и др.
Организирана бе и среща на членовете на Секторния съвет на уменията с ръководители на отбори и учители на тема „Компетентностни профили на учителите: професия „Устойчива мода“.
Пред общо 20 секторни съвета на уменията в момента актуалните задачи са новите учебни програми за новите професии, държавни образователни стандарти и изпитни програми, за да има възможност да се пренася знанието при появата на професиите на бъдещето.