“Котките във Варна – кучета ги яли”: Защо свръхпопулацията на котките остава скрита за очите на община Варна

"Котките във Варна - кучета ги яли": Защо свръхпопулацията на котките остава скрита за очите на община Варна

Любителите на животни във Варна бавно, но сигурно се увеличават. Причината е елементарна – безпризорните животни стават все повече и милостиви хора се опитват със собствени средства да ги кастрират, лекуват, да им намират дом и осигуряват храна. Какво обаче прави местната администрация по този въпрос?

Според доброволци, с които TheSite24 се срещна – общината не предприема никакви мерки. И не само това, според общинската власт уличните животни са само кучетата и затова финансовият ресурс е насочен предимно към тях.

С просто око обаче се вижда, че броят на кучетата, които са по улиците във Варна, е значително по-малък, отколкото на котките. Преброяване на писаните никога не е извършвано. Средства за кастрация – никога не са отделяни. И така излиза, че котките в очите на общината не са животни, а някаква различна форма на живот и поради тази причина популацията им излиза извън контрол.

Какво обаче е записано в Закона за защита на животните?

Чл. 56. (1) В случаите на увеличена популация от безстопанствени котки се прилагат разпоредбите на чл. 40 – 47, чл. 51, 52 и чл. 54.

(2) Не се допуска залавянето на безстопанствени котки с упойващи вещества.

Казано иначе, съответната община е задължена да приложи същите мерки, които прилага и за бездомните кучета – кастрация и изграждне на приюти. Това обаче би могло да се случи само ако се извърши преброяване на уличните котки, каквото до този момент не е извършвано.

Доброволци не веднъж са писали на общинската администрация с въпроси свързани с кастрацията на улични котки. Отговорите макар и отпреди две години, не са изненадващи, нито пък има някаква промяна в положителна насока:

Видно от този отговор – община Варна признава, че няма никакъв ангажимент към бездомните котки. Междувременно обаче общината прие програма за овладяване на популацията на бездомните кучета. Резултатите и от тази програма са спорни, но това не пречи да се отделят не малко средства.

Какво обаче искат доброволците:

“Искаме най-накрая местната власт да си отвори очите за този проблем! Дават се стотици хиляди за овладяване популацията на уличните кучета, а условията, в които се извършват кастрациите са повече от ужасни. Години наред се обяснява, колко много пари се отделят за уличните животни, само че резултатът е – приют, който прилича на декор от филм на ужасите, глутници кучета, свръхпопулация на котки.

Крайно време е да бъдат предприети, хуманни мерки, които да намалят по естествен път свръхпопулацията на животните по варненските улици. А това може да се случи с кастриране, кампании по осиновяване, работа с доброволци и изграждането на приюти.

Първо: засилване на контрола върху домашните любимци! Задължително е да се акцентира върху тази част, а не който е имал доброто намерение да си регистрира животното. Всички трябва да си регистрират животните, трябва да се знае техният брой. Да има глоби ако чипирано животно е намерено на улицата. Да, вероятно, някой който си е изгубил котката или кучето, ще отнесе глоба, но тези случаи ще са много малко. А и съвестните стопани ще си платят глобата без да имат оплаквания, защото ще знаят, че са виновни и най-вече защото ще са си прибрали любимеца. За останалите обаче – солени глоби.

Второ: Сключване на договори с ветеринарни клиники за кастрация на уличните животни. Да, това ще струва пари на общината, но след като години наред не направиха нищо в посока овладяване на ситуацията с увеличаващия се брой улични животни, време е да отделят средства и за това. Ние доброволците няма да имаме нищо против да хващаме и водим котките в клиниките, а след това да ги връщаме в районите, от които сме ги прибрали.

Трето: Нов приют, но не само за кучета, но и за котки! Кметът Коцев говори в някакво хипотетично бъдеще за изграждането на нов приют, но честно казано, ние сме скептици, и си мислим, че отново ще бъдем излъгани. Много се надяваме да грешим, но опитът ни е показал, че гръмките обещания приключват с още по-гръмки провали.

И не на последно място: Време е да имаме зоополиция и го казваме с ясната мисъл, че това не е отговорност на общината, а на институциите. Не е нормално в 21 век да подминаваме с лека ръка случаите на жестоки зверства над животни. В последните години заради социалните мрежи ставаме пряк свидетел на тежки извращения спрямо животни. Кога институциите ще проумеят, че да измъчваш животно е симптом на психопатия и тежко психическо увреждане? Колко отровени, осакатени и влачени с вериги животни трябва да видим, за да ни светне червената лампа, че това НЕ Е НОРМАЛНО”, категорични бяха зоозащитници от Варна.

Другата гледна точка:

Ако оставим настрана любителите на животни, Варна се изправя и пред друг проблем. Морският град не след дълго ще стане известен сред туристите като градът на гладуващите и болни котки. Ако например в Истанбул котките са вече символ на града и общинската администрация се възползва от красивите животни, като ги е превърнала в емблема на града, във Варна ситуацията е различна.

Премазани и агонизиращи животни са честа гледка по улиците в града. За един залък храна в кофите се борят – клошари, чайки, кучета и котки.

А туристите идват, за да си починат, но вместо това виждат изтормозени животни, които биха трогнали мнозина. И ако за мнозина варненци уличните животни са без значение, защото са свиканли с тези кошмарни гледки, то за чужденците е повече от фрапиращо.

А докато общината умува дали свръхпопулацията на улични котки е проблем или не е проблем, хората ще отделят от собствените си пари, за да вършат това, което общинската администрация трябва да организира – кастрация и хуманно отношение.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

17°C Усеща се 17°C
1011hPa 82% 40% 2m/s 0deg

15°C Усещане 15°C
1012hPa 82% 75% 2m/s 40deg

19°C Усещане 19°C
1012hPa 68% 75% 2m/s 270deg