Варненци: Искаме паркът в “Аспарухово” да остане място за релакс, разходки и спорт

Жителите на кв. “Аспарухово” са внесли подписка в Общинския съвет във Варна, с която настояват включването на парк “Аспарухов вал” в бюджета на Община Варна, за предстоящата 2025г., предаде TheSite24. Близо 900 жители на квартала са се разписали, а исканията им са паркът да бъде облагороден като за целта бъдат отделени средства от бюджета на Варна за тази година.

Ето какво споделят жителите на “Аспарухово”:

По случай 90-годишният юбилей от създаването на парк “Аспарухов вал” и в чест на неговия основател, Асен Николов.

Жителите на квартал “Аспарухово” посочват и какви са техните искания:

1. Извършени ремонти по всички алеи.
2. Да се подменят и ремонтират всички съоръжения по детските площадки, и да се създаде безопасна среда за игра, разходки и забавление на децата.
3. Да се поддържат и направят нови спортни съоръжения, съблекални, тоалетни.
4. Да се изгради нова площадка за домашни любимци, на залесено място с добър достъп.
5. Да се възстанови входа към парк “Аспарухов вал”, като се преместят колоните от откриването му.
6. Да се направи бюст с информация за основателя на парка, Асен Николов. Както и плоча с имената на всички участвали в основаването му.
7. Да бъде направена адекватна санитарна сеч и ново залесяване.
8. Да има качествен контрол за опазване на имуществото в парка.

Има съоръжения, които са изградени в парка преди 30 години и които са изключително опасни за децата ни. Състоянието на алеите е трагично. По тях е трудно преминаването на здрави пешеходци. Как да се движат малки деца, майки с колички и възрастни хора?

Ние като граждани и данъкоплатци, изискваме територията на парк Аспарухово, да остане място за релакс, разходки и спорт, каквото е и предназначението му към момента! Територията, която Аспаруховци притежаваме, благодарение на г-н Николов, който я дарява и залесява, е със значима стойност за всички нас. Моля, не посягайте и върху нея! Направете един разумен и адекватен проект, който да бъде в полза на всички граждани. Настояваме за вашето адекватно съдействие!
Както и вие можете да разчитате на съдействие от наша страна!”, категорични са жителите на “Аспарухово”.

История на Аспарухово

От 1903 г.
Първото име, с което е известно селището, е Сес Севмес, което означава „тихо място”. Селището на днешния квартал се оформя през 1903 г., като първите заселници строят своите жилища по старото шосе Варна – Бургас, между местностите Джанавара и Карантината. В района на днешния квартал Аспарухово през 1909 г. индустриалецът Асен Николов открива парна бояджийска фабрика, която съществува до края на Първата световна война. След войната Николов създава фабрика за предачество и тъкачество „Текстил“, която през 1947 г. е национализирана и преименувана на ДИП „Първи май“. Две частни къщи служат като училища. Църквата „Свети Цар Борис“, която обслужва квартала, е построена през 1923 г.


ПАРК “АСПАРУХОВ ВАЛ”
През 1934 година, Асен Николов става инициатор за осъществяването на една грандиозна за времето си идея. Той планира да дари свои земи в района, както и да откупи от държавата терени, които да бъдат използвани от Община Варна, за създаването в квартал Аспарухово на модерен парк. Той се консултира с Карел Шкорпил и двамата се обръщат към полковник Петър Димков, който трябва да се заеме с техническите подробности и при осъществяването на това грандиозно начинание.

Полковникът приема с ентусиазъм идеята и с радост се впуска в нейното осъществяване. Идеята е подложена на обществено обсъждане и варненци започват да търсят пътища за нейното осъществяване. Предложени са различни идеи, като най-смелата е паркът да се свърже с Морската градина и да се превърне в един огромен комплекс от местността Салтанат, до нос Галата. Поради различни причини, към този момент това е невъзможно и полковник Димков се заема с изготвянето на идеен проект, който да обхваща теренът между местността Карантината, пътят за Галата и плавателния канал свързващ морето с варненското езеро. (*стария канал)

Автори на проекта са изтъкнатите ландшафтни инженери Любин Димов и Ян Новак. Общата площ на парка е около 1200 декара, като Асен Николов дарява от свое име почти половината от тях.
Планирано е, в северната част на комплекса, след плавателния канал, да се изгради представителен вход с колони и ефектна желязна ограда. Архитектите смятат на това място да се постави бюст-паметник на Хан Аспарух, монтиран на специален пиедестал към който ще води стълбище, а от двете му страни ще има два символични жертвеника, като всичко това е обградено от вечнозелени
кипариси. За изработването на паметника, комисията се е спряла на скулптора Кирил Георгиев.

На около 500 метра южно от входа, върху самия вал се предвижда да се постави втора статуя, изобразяваща аспарухов войн в пълно бойно снаряжение. В едната си ръка той държи щит, в другата меч, а погледът му е устремен към морето. За изработката на този паметник е избран изтъкнатият Варненски архитект Кирил Шиваров. Предвижда се фигурата да бъде излята на място от специална мозаечна смес.

Целият парк е разделен на удобни, посипани с чакъл алеи, по които човек би могъл да се разхожда дори и в дъждовно време. По препоръка на господин Ян Новак, изготвянето на плана за озеленяване е поверен на Атанас Савов. Предвижда се засаждането на канадски тополи, каваци, кипариси, липи, ясен, Явор, целтис, голямо количество акации и много други видове.

Проектът предвижда изграждането на спортни съоръжения, а именно – футболно игрище, тенис плац, хиподрум и плувен басейн. Междувременно към фабрика “Текстил” вече има създаден футболен клуб “Приморец”!

Вътрешното първенството набира все по-голяма сила и това е възможност тук да се играят и официални футболни мачове. На обществено обсъждане е поставена и идеята за изграждане на малко езеро, свързано с морето посредством канал, в което гражданите да могат да се разхождат с лодки. Хората не виждат смисъл в изграждането на изкуствено езеро, след като наблизо има естествено такова, а също така и море. Който иска да се разхожда с лодка може да го направи там. Идеята за басейн също не се приема добре и се решава, че той просто не е необходим, понеже наблизо така или иначе има море.

В най-южната част в местността Карантината, по инициатива на кмета Станчо Савов, се предвижда изграждането на ловен парк и модерно стрелбище, подходящо както за ловно, така и за бойно оръжие.

В средата на ноември 1934 година започва изграждането на парка. Трябва да се изравняват неравности, да се изкореняват бурени и да се разчиства място за алеите. В строителството с доброволен труд се включват много граждани, ученици и спортни дружества. За 4 март 1935 година е планирано официалното откриване на пролетните залесителни работи в парка.

В съслужение с още няколко свещеници епископ Андрей извършва молебен. На видно място стоят портретите на Техни Величества Царят и Царицата, богато украсени с чемширени венци, борови клонки, кокичета и минзухари. На една голяма табела има поставен, изработен специално за случая, план на парка с помощта, на който хората могат да придобият представа за това как един ден ще изглежда тази гола пустош. Всичко това е изрисувано цветно от ръката на

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

14°C Усеща се 13°C
1026hPa 51% 0% 8m/s 90deg

13°C Усещане 12°C
1024hPa 71% 100% 6m/s 90deg

14°C Усещане 13°C
1024hPa 62% 100% 4m/s 70deg