След събарянето на оградата на къщата на бул. “Сливница” 20 и ул. “Петко Каравелов“ 1 във Варна, започна и бетонирането на красивия двор, което предизвика сериозен обществен отзвук и възмущение. По този повод кметът на морския град Благомир Коцев коментира във фейсбук, че в понеделник проверка на „Строителен контрол“ ще установи дали документацията на обекта е изрядна, предаде TheSite24.
“Но това не е най-важното. Едва ли ще можем да спрем строежа. Предишното управление е направило нужното той да бъде извършен”, написа още Коцев.
Къщата е архитектурен паметник, но оказва се, че дворното място е с неясен статут.
“Получих отговор на запитване, което изпратих до Министерство на културата в началото на януари относно префасонирането на къщата и прилежащите пространства. Според него единствено сградата е архитектурно-строителен паметник на културата, вписан като такъв в НИПК (днес НИНКН) през 1982 г. Оградата не е автентична и това е станало основание за издаване на разрешение от страна на предишната администрация за нейното събаряне. Оградата е променяна още през 1994 г., когато е придобила доскорошния си вид.
Не става ясно, обаче, дали и дворът не е автентичен – това е и причината да спрем машините. Там има издадено разрешение за изграждане на преместваем обект, класифициран като „зимна градина“. Да, сградата е архитектурен паметник и е под опеката на Министерство на културата, но именно местната власт в лицето на Община Варна и кметство „Одесос“ съгласуват с държавата настоящите строителни дейности през ноември, 2022 г.”, допълва Коцев.
Междувременно жители на Варна стартираха онлайн петиция, адресирана до кмета на град Варна във връзка с премахването на оградата на знаковата сграда срещу хотел Черно Море във Варна, и последвалото изливане на бетон в двора.
Авторите на подписката настояват да се предприемат стъпки, които да окуражат инвеститора да върне двора в оригиналния му вид, както е показан на снимката.
“Като потребители си запазваме правото да призовем за публичен бойкот на ресторант Хепи, ако продължи погрома над културното наследство на Варна. Време е да осъзнаем, че историята ни е обща и за нея няма нотариален акт”, допълват още инициаторите на петицията.