В началото на месец август бившият кмет на Варна Иван Портних обяви, че техническото задание за проектиране на обекта за археологическите разкопки на ул. „Цар Симеон“, което е било внесено през декември 2021 година е съгласувано от Националния институт за недвижимо културно наследство /НИНКН/ към Министерство на културата. Тогава Портних посочи, че следва възлагане на технически проект и изпълнение на предвидените дейности по консервация, реставрация и експониране на недвижимите културни ценности в парковата площ.
Докато това се случи и когато се случи, ако въобще се случи – този археологически обект, открит случайно през 2020 г., има вид на изоставен изкоп в центъра на Варна, видя TheSite24.
Каменните зидове са покрити с растителност по-висока от човек, на места ограждението е паднало, боклуците не са нещо необичайно, а малко гьолче, което се е обрзувало в центъра на обекта – придава романтичен вид на археологията, а за разкош в близост до изпотрошените стълби, които са изключително опасни – се вижда и ниша, в която явно някой бездомник прекарва нощите си.
Ето как изглежда днес археологическият обект в сърцето на морския град:
Варненци, които живеят и работят в района на археологическия обект коментираха лаконично: “Дойдоха, разкопаха и си заминаха” и допълват, че в този вид археологическия обект започва да наподобява Максуда и не би било изненада скоро някой да се самонастани.
Обектът представлява изключителен интерес, не само поради сложната си и многопластова стратиграфия, но и поради хипотезата, че е открита южната порта на късноатничния Одесос. Смята се, че това е продължението на крепостната стена, датирана от късния елинизъм – I век пр. Хр. и римската епоха от II – III век. Трасето съвпада с разкритата през 1982г. крепостна стена от М. Лазаров, при строителството на сградата на НТС (Научно Технически съюз), датирана от същия период. Ширината на стената е близо 2,80м.
Междувременно до този наистина интересен археолохически обект с бързи темпове се издига нов апартхотел, който освен, че пречи на движението в района, ще включва и Бистро с археологическа експозиция, в което ще бъдат експонирани находките от археологическите разкопки, проведени на място в първата половина на 2021 година. Т.е. ако не можем да видим археологията на ул. “Цар Симеон”, ще можем да я разгледаме в бистрото.
Новият апартхотел, който се намира зад Дома на науката и техниката ще включва 54 апартамента и паркинг.
А строителството предизвика и транспортен хаос в района на новоизхраждащата се сграда. Кметът на Варна заяви, че вероятната причина за тапата е липсата на указателни знаци, регулиращи временната организация и безопасност на движението (ВОБД), въведена заради строежа.
Издадена е заповед за ограничаване на движението в засегнатата отсечка и налагане на заложения през август 2022-а временен режим.
За да има устойчиво решение на проблема със задръстванията в кръстовището обаче, е нужно цялостно преразглеждане на устройството на движение, коментира Коцев и допълни, че е наредил на УСКОР и АГУП да наложат установения режим, докато изготвят план за нов такъв. Той трябва да е съобразен с ремонта на бул. „Девня“ и да не позволява повече да се образува тапа.