Варненецът д-р Даниел Димитров е единственият лекар в България, който работи в областта на пещерното спасяване, като в момента той е специализант по анестезиология в УМБАЛ „Света Марина“ – Варна. Пред TheSite24 младият лекар разказа за опасната мисия в пещерата Морджа в Турция, при която бе спасен американския спелеолог Марк Дики. Заедно с д-р Димитров са били и други спасители от България, в това число и Стефан Златев, който е помагал с пренасянето на вещите необходими на спасителите в акцията.
Американският изследовател беше спасен и изваден от подземна пещера в Южна Турция след безпрецедентна операция с участието на над 150 доброволци от различни държави. 40-годишният Марк Дики получава сериозни стомашни проблеми на 2 септември, когато е на 1040 метра под земята. Пещерата Морджа е третата по дълбочина в Турция, като най-ниската й точка достига около 1,3 км под земната повърхност.
Ето какво разказва пред TheSite24 д-р Даниел Димитров:
“Това, което беше по-особено при тази акция бе обема на самата операция, тъй като пещерата е сравнително дълбока и пострадалия се намираше на -1040 метра, което изискваше доста сериозна подготовка и участието на много хора. Реално, експедицията вървеше много добре, но на всеки човек може да се случи да изпадне в стрес, следствие на преумора, физическо натоварване, недоспиване и явно пострадалия е имал някакво предразположение, което при такава стресова ситуация се е обострило и така се стига до момента, в който екипът трябваше да се включи, за да му помогне”, каза д-р Димитров.
Стефан Златев добави, че самият той е стигнал до -500 метра дълбочина и допълни:
“Имаше много хора, които трябваше да останат да спят в пещерата и съответно аз помагах с пренасянето на необходимите вещи, за да се изградят лагери под земята. Отделно и за пострадалия трябваше да се донесат необходимите медикаменти, в това число в кръв”.
Д-р Димитров заяви, че организацията на мисията е била много добра и посочи, че при подобни акции – всеки един участник има своята роля, която се определя от страна на ръководството на екипа.
“При подобни мисии екипността е от ключово значение за крайния изход. Трябва да си екипен играч, за да си полезен. Аз бях включен в един по-скоростен етап от изваждането на пострадалия от -500 до -100 метра”, каза варненският медик.
Той посочи, че българският екип е бил от 17 човека – 16, от които са български граждани и една украинска гражданка, която е добре позната сред колегите си и работил в активно в тази сфера в Украйна.
Д-р Димитров заяви, че в България към момента не са се провеждали толкова тежки спасителни операции и работещите в пещерното спасяване правят основно тренировки по няколко пъти в годината.
„Това е първата реална мисия, която извършвам със спасяването на пострадал. В България не сме имали толкова тежки инциденти с пещерняци. Обикновено инцидентите са с хора, които тръгват неподготвени и за съжаление те са обикновено с фатален край. Това не го броим и като спасителни акции, а реално са екстракции на тела“, посочи д-р Димитров.
Стефан Златев добави, че за него това също е първата операция с пострадал.
И двамата обаче бяха категорични, че никой не трябва да подценява пещерите, защото те са колкото красиви, толкова и опасни, а на места и много труднодостъпни.
„Има много пещери, които са хлъзгави, проходимостта на такъв терен изисква специфични умения, които се трупат с години, а така също и познаването на специални техники. Този набор от умения не се усвояват лесно, независимо колко физически издръжлив е човек. Затова съветът ми е хората преди да влязат в пещерите да придобият първо сериозна подготовка и едва след това да се впускат в такова приключение“, отправи апел д-р Даниел Димитров.
По отношение на пещерното спасяване варненският лекар посочи, че тази наука тепърва прохожда, но сама по себе си тя е направо една различна Вселена.
„От една страна пещерната медицина се доближава до планинската медицина, но в пещерата условията за оказване на лекарска помощ са доста по-различни. Влажността е доста по-различна и прекарването на дълго време в такава голяма влажност, комбинирана с ниска температура могат да доведат до сериозни усложнения при настъпване на травма“, заяви д-р Димитров и добави, че в момента той единственият лекар в страната занимаващ се с пещерно спасяване, но изрази надежда тази ситуация в близко бъдеще да се промени.