Възложена е идентификация на всички дървета на територията на град Варна. Това стана ясно по време на срещата между кметът Благомир Коцев и заместник-кметът по въпросите на архитектурата и градоустройството Пламен Китипов с ръководството и представители регионалните колегии на Съюза на архитектите в България, Камарата на архитектите в България и Съюза на ландшафтните архитекти. На срещата присъстваха още главният архитект на Община Варна Виктор Бузев, както и представители на районните администрации.
Зам.-кметът Китипов допълни, че при всички обекти по 3-годишната Инвестиционна програма за общински проекти, етапите на държавно финансиране значително изостават от темповете на същинските строителни дейности. Това създава огромна тежест за строителните фирми при подобни мащабни проекти и те отказват да участват в конкурсните процедури, преустановяват или забавят дейностите в обектите, обясни Китипов.
По време на срещата той съобщи още, че е възложена идентификация на всички дървета на територията на град Варна. С помощта на цифрово заснемане ще бъде актуализирана базата данни – интерактивен регистър за вида, диаметъра на ствола, височината на короните им.
Друга идея, по която администрацията работи, е разработване на ГИС-среда, в която да бъдат достъпни всички градоустройствени преписки и по цифров път да се проследява тяхното движение, да се установява и отстранява навреме неправомерно забавяне. Във връзка с коментарите, че Община Варна забавя реализацията на редица инвестиционни намерения, по време на срещата бяха изнесени данни, че тази година броят на преписките с положително решение от Експертния съвет по устройство на територията (ЕСУТ) е близо 300, от които повече от половината са за допускане. Издадените заповеди са 290, от които също по-голямата част са за допускане на ПУП, съобщи още зам.-кметът Китипов.
При голяма част от случаите на недопуснати ПУП аргументът е същественото изоставане на обществената инфраструктура от темповете на строителство. Що се отнася до действието на Общия устройствен план, то в него са заложени не задължителни, а максимално допустими параметри на застояване, коментира Китипов. Той обясни, че реализацията на мащабни инфраструктурни проекти изисква държавно или европейско финансиране.