Водата в четири села в област Варна е негодна за пиене. Това става ясно от мониторинга на РЗИ – Варна за качеството на питейната вода, подавана на населението във Варненска област през периода 16.02.2025 г. –15.03.2025 г. От Здравната инспекция посочват, че за периода са изследвани 19 проби при консуматорите от централно водоснабдени населени места по физико-химични показатели.
От тях не отговарят на Наредба № 9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели:
– с. Детелина – остатъчен свободен хлор – 1,2 мг/л, при норма – 0,3-0,4 мг/л;
– с. Чайка – остатъчен свободен хлор – 0,9 мг/л, при норма – 0,3-0,4 мг/л;
– с. Бенковски – нитрати – повече от 100 мг/л, при норма – 50 мг/л;
– с. Здравец – нитрати – 61,3 мг/л, при норма – 50 мг/л.
От РЗИ – Варна посочват, че четири обществени водоизточници също не отговарят за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели:
– Хаджийска чешма, с. Чайка – нитрати – повече от 100 мг/л, при норма – 50 мг/л;
– Миркова чешма, с. Градинарово-нитрати 54 мг/л, при норма – 50 мг/л.
– Чешма в местност „Чайлък”, с. Славейково- колиформи – 15 КОЕ/100мл, при норма – 0КОЕ/100мл;
– Борова чешма, гр. Провадия – колиформи – 36 КОЕ/100мл, при норма – 0 КОЕ/100мл.
Издадено е предписание до Ръководителя на ЕТР при „ВиК-Варна” ООД за привеждане в съответствие на концентрацията на остатъчния свободен хлор към изискванията на наредбата и за провеждане на учестен мониторинг до стандартен резултат на питейната вода в с. Чайка и с. Детелина.
Издадени са 2 предписания до кмета на община Провадия за поставяне на табели на Борова чешма – гр. Провадия и на чешмата в с. Славейково, че „Водата е негодна за пиене и готвене”, поради установени отклонения по микробиологични показатели.
Издадено е 1 предписание до кмета на община Провадия за поставяне на табела на Хаджийска чешма , че „Водата съдържа нитрати повече от 50 мг/л”.
На сайта на РЗИ-Варна е предоставена информация за въздействието на нитратите върху здравето в Раздел „Здравна информация”.
Кметовете на общини следва да уведомят по подходящ начин потребителите и общопрактикуващите лекари, че питейната вода със съдържание на нитрати повече от 50 мг/л не следва да се ползва за пиене и приготвяне на храна от следните уязвими групи от населението: бременни жени, кърмачки, кърмачета, хора със заболявания на храносмилателната система и панкреаса.
Кметовете на общини следва да предоставят своевременно в РЗИ-Варна заповедите за въведени временни режими на водоснабдяване в населените места и респективно за тяхната отмяна.