WSJ: Войната в Украйна нямаше да изненада Ричард Никсън

WSJ: Войната в Украйна нямаше да изненада Ричард Никсън

37-ият президент на САЩ Ричард Никсън (1969 – 1974) предвиди конфликт между Москва и Киев. В наскоро разсекретено писмо до Бил Клинтън той изтъква взривоопасната ситуация в Украйна, в сравнение с която – по думите му – Босна и Херцеговина е детска игра. Така че сегашната криза между Русия и Украйна нямаше да изненада Никсън, който разбираше руснаците, коментират в редакцията на американския вестник The Wall Street Journal

Превод на материала без редакторска намеса и с уточнението, че той отразява единствено гледаната точка на автора му.

Разсекретеното писмо на Ричард Никсън до Бил Клинтън през 1994 година показва колко добре бившият президент е разбирал руснаците.

Когато Бил Клинтън изнесе реч по повод смъртта на Ричард Никсън на 27 април 1994 г., той говори за “мъдрите съвети“ на бившия президент, “особено по отношение на Русия… както се вижда от последния ни телефонен разговор и писмото, което той ми написа само преди месец“. В продължение на близо 30 години съдържанието на това писмо оставаше мистерия, но тази седмица бе разсекретено заедно с документите в президентската библиотека на Клинтън.

Най-поразителното в това писмо от седем страници с един интервал, с дата 21 март 1994 година, е, че Никсън е предвидил появата на една по-“войнствена“ Русия, възхода на някой като Владимир Путин и влошаването на отношенията между Москва и Киев. Никсън, тогава 81-годишен, току-що се е завърнал от двуседмично пътуване до Русия и Украйна. През 1972 година той става първият действащ президент на САЩ, посетил Москва, където подписва Договора за ограничаване на системите за противоракетна отбрана и Договора за ограничаване на стратегическите оръжия. След като напуска поста си по-рано, Никсън все още поддържа контакти с елитите в правителствата и опозиционните лидери по света. Това, че Клинтън бе демократ, а Никсън републиканец, нямаше значение. Този възрастен държавник бе абсолютен шампион на Студената война, който въпреки това се интересуваше от епохата след нейния край.

Никсън предупреди, че краткият експеримент на Борис Елцин с демокрацията е приключил. “Като един от най-ранните поддръжници на Елцин в нашата страна и като човек, който продължава да се възхищава на лидерството му в миналото, стигнах до неохотното заключение, че позицията му се е влошила драстично след изборите през декември и че дните му на безспорно лидерство в Русия са преброени“, пише Никсън на Клинтън. “Неговите запои вече продължават по-дълго, а периодите на депресия са по-чести. Най-досадното е, че той вече не може да изпълнява задълженията си към Вас и към другите лидери на Запада, в условията на все по-антиамериканска атмосфера, която преобладава в Думата и в страната“, продължава Никсън в писмото.

Той пише още, че отношенията на Москва с Киев ще се влошат. Въпреки че тяхната динамика се подобри донякъде при Елцин, ситуацията в Украйна е “изключително експлозивна“. “Ако бъде позволено да излезе извън контрол“, предупреждава Никсън, “Босна ще бъде като детска игра в сравнение“.

Никсън е бил на мнение, че американските дипломати не приемат проблема достатъчно сериозно. “Предвид важността на Украйна, аз съм принуден да Ви призова незабавно да засилите нашето дипломатическо присъствие в Киев“, пише той до Клинтън. Според Никсън не по-малко важно е САЩ да се подготвят предварително за потенциалния наследник на Елцин. “Буш направи грешката да се придържа към Горбачов твърде дълго заради близките им лични отношения. Трябва да избягвате същата грешка във Вашите много добри лични отношения с Елцин“.

От писмото обаче следва, че тогава не е било известно кой може да стане такъв наследник. “Досега няма никой, който да се сравни с Елцин като потенциален лидер на Русия“, пише Никсън. “Руснаците са сериозни хора. Една от причините, поради които Хрушчов беше отстранен още през 1964 година, е, че гордите руснаци се срамуваха от грубите му лудории в ООН и други международни форуми“. С други думи, ако САЩ не предприемат спешни действия за подготовка на наследник на Елцин, Русия може отново да попадне под контрола на по-националистичен и непримирим лидер, както беше, когато Леонид Брежнев смени Хрушчов.

Никсън също предупреждава Клинтън за персонала на президентската администрация. “През годините ми в Белия дом научих, че най-добрите решения, които взех, като например да отида в Китай през 1972 година, бяха взети след възражението или одобрението на повечето ръководители на външната служба“, пише той. От текста става ясно, че той не вярва, че вътрешният кръг на Клинтън му служи добронамерено. “Не забравяйте, че офицерите от външната служба стигат до върха, като се пазят от неприятности. Следователно те са по-заинтересовани да прикриват собствените си задници, а не Вашия“.

Винаги вдъхновен от големите си победи – кацането на Луната, едностранното премахване на Златния стандарт и пътуванията до Китай и Русия – Никсън призова Клинтън да направи същото.Това, според него, е изисквало администрацията на Клинтън да не задушава най-добрите идеи.

Към днешна дата Путин вече се е “изправял в открита битка“ с петима американски президенти, но именно Никсън е предвидил идването му на власт в Русия. “След смъртта му бях в ситуация, в която често искам да вдигна телефона и да попитам президента Никсън какво мисли по този или онзи въпрос, особено когато става въпрос за Русия“, признава Клинтън през 2013 година. Никсън не доживя да види Путин да наследи Елцин, но наскоро разсекретената кореспонденция с Клинтън показва, че днешна Русия не би го изненадала.

Превод и редакция: Агенция “Фокус”

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

2°C Усеща се -1°C
1012hPa 87% 19% 3m/s 110deg

-3°C Усещане -3°C
1012hPa 93% 9% 1m/s 0deg

0°C Усещане 0°C
1012hPa 100% 0% 1m/s 30deg