На 8 април 2025 г., по време на редовния мониторинг на двойките на една от най-редките птици не само у нас, но и по света – египетският лешояд, експерт от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) в Източните Родопи, става пряк свидетел на отровен инцидент с една от гнездящите двойки.


Птиците първоначално са наблюдавани да кръжат над гнездовата си територия край Момчилград, след което кацат в пасище наблизо. Женската, маркирана с GPS предавател, започва да се храни с парче месо, но само минути по-късно показва ясни признаци на отравяне – започва да издължава шия, губи равновесие, а от човката ѝ започва да излиза пяна. Експертът по вида от БДЗП – д-р- Волен Аркумарев, успява да достигне до нея и прави опит за оказване на първа помощ, но птицата умира в ръцете му в рамките на минути. Мъжкият индивид излита и не става ясно, дали е консумирал отровата.
БДЗП незабавно задейства всички процедури, предвидени в Националния план за действие за борба срещу незаконното използване на отрови в дивата природа (2021 – 2030 г.). Подадени са сигнали на тел. 112 и в звеното за разследване на престъпления против околната среда към Главна Дирекция Национална Полиция.
На място пристига специализираният екип със специално обучени кучета на БДЗП за борба с отровите. При претърсването на района е открита и мъжката птица, паднала в храсти на около 60 м от мястото, където женската загива. Птицата е в критично тежко състояние, но жива. Незабавно е оказана първа помощ от екипа на БДЗП и ветеринарен лекар от Момчилград под напътствията на ветеринарните лекари от Спасителния център за диви животни на Зелени Балкани. На лешояда е инжектиран атропин и е направена промивка на гушата, при което успешно е извадена отровната примамка. Незабавно след това птицата е транспортирана до Спасителния център на Зелени Балкани, където специалистите продължават интензивното лечение и грижите за възстановяването му.


По време на акцията екипът на БДЗП успява да открие и премахне всички отровни примамки, което предотвратява допълнителни жертви. Взети са проби от примамките, събрани на място от екип ветеринари от Тракийския университет, а ветеринарно-медицинската експертиза е назначена от разследващ полицай от РУ – Момчилград. Случаят е в ход на разследване. Еколозите на Община Момчилград също съдействат, като поемат ангажимента за почистване на района.
Използването на отровни примамки остава един от основните заплахи за оцеляването на египетския лешояд в България и Балканите. БДЗП отново призовава за решителни действия – ефективно прилагане на закона, бързо разследване на престъпленията и приемане на законодателни промени, които да позволят използване на специални разузнавателни средства при подобни тежки престъпления срещу природата. В България гнездят едва 35 двойки от световнозастрашения вид и загубавата на всеки индивид е сериозен удар за крехката популацията и за усилията за опазване на вида.