В много страни екипажът запазва тапата от разбитата бутилка като талисман
Една от най-старите традиции, свързани с корабостроенето, спазвани и до днес, е ритуалното разбиване на бутилка шампанско в корпуса на новопостроения плавателен съд. Това разказват от Военноморския музей във Варна, научи TheSite24.
Този ритуал идва от дълбока древност, когато елините при завършването на нов кораб са извършвали жертвоприношение за морските божества. Постепенно в Европа ритуалът се променя и вместо с кръвта на жертвеното животно бордът са обливал с червено вино.
През XIX век водещите морски страни налагат традицията да се разбива бутилка шампанско в корпуса, а френската морска традиция повелява корабът да има и кръстник, подобно на невръстните деца, които се кръщават в църквата. По-късно остава прието кръстниците да бъдат само жени, като така отмира и едно остаряло вярване, че жените носят нещастие във всичко, свързано с мореплаването.
За първи път български кораб е кръстен от мъж. Това става на 2 март 1937 г. в корабостроителницата на германския град Рощок – капитан I ранг Сава Иванов дава името „Варна” на новопостроения там товарен параход с дедуейт 3 050 т.
Първата жена кръстница на български кораб е Надя Белопитова, която на 29 март 1947 г. във Варненската корабостроителница счупва бутилка шампанско в корпуса на новия 200-местен пътнически кораб, който кръщава „Калиакра”.
В много страни екипажът запазва тапата от разбитата бутилка като талисман. Във временната ни изложба „Многото пътеки към морската история“ може да видите гърлото от бутилката с шампанско, с която през септември 1979 г. е извършен ритуалът по кръщаването на яхтата „Тангра”, с която капитан Николай Джамбазов осъществява самотно околосветско плаване (1983 –1985).
Временната ни изложба и постоянната експозиция може да посетите в дните от вторник до събота, между 10:00 и 18:00 часа (касата приключва в 17:30 часа).